Şifalı Otlar…

0

Otlar doğanın şifalı eli. Özellikle son yıllarda sağlıklı beslenme akımları, bizleri doğadan faydalanmaya yöneltti.
Dereotu; yemeklerin tadını ve görüntüsünü zenginleştiren bir ot. Mutfakların vazgeçilmezi olan dereotu, protein,C vitamini ve potasyum gibi mineraller içeriyor. Sindirim ve gaz sorunları, iştahsızlığa iyi geliyor. Zeytinyağlılar ve sebzeler, pilav ve çorbalarda kullanın, balkonunuzda bile kolayca yetiştirebilirsiniz bu otu.
Fesleğen; güneşi ve sıcağı seven bu ot, sivrisinekleri kaçırmada da başarılıdır.Hazma yardımcı,gaz söktürücü ve yatıştırıcı etkisi vardır.Tohumları öksürüğe iyi gelir. Makarna soslarında,salatalarda,aromatik zeytinyağı yapımında kullanılır.

şifa6

Isırgan; dikenli yapraklı ve yeşil bir bitkidir. A ve C vitaminlerinden zengin, kan dolaşımını arttırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici ve kan temizleyici, kan şekerini düşürücüdür.Çorbası,salatası,yemeği ve köftesi yapılır.

şifa7

Kapari; Akdeniz iklimine sahip yerlerde yetişir, sıcak iklim ve kireçli toprakta yetişir.Tomurcukları şeker,kalsiyum,protein, fosfor ve demir içerir.İdrar söktürücü ve çay olarak içebileceğiniz kuvvet verici etkileri vardır.Turşu olarak saklanabilir, pizza, salata, et ve balığı pişirirken kullanılır.

şifa8

Kekik; mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir.İştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, ağrı giderici,antiseptik ve antibiyotik özellikleri vardır.Et ve çorbalarda, zeytin yağına aroma vermek için, kahvaltılarda domates ile ve makarna soslarında kullanılır.

şifa4

Zahter; turşusu kurulan ve salatası yapılan bir bitki.Çayı hazmı kolaylaştırır, baklagiller pişirilirken gaz yapıcı özelliğini gidermek için içine konur. Çorba ve et yemeklerinde kullanılır.

şifa9

Frenk soğanı; en çok Doğu Anadolu’da yetişir. Van’ın meşhur otlu peynirinde kullanılır. A, C vitaminleri ve mineraller içerir. Antibakteriyel ve antibiyotik etkilidir.Tereyağ ve krem peynirde, salatalarda, balık ve kremalı çorbalarda, ekmek yapımında ve somon başta olmak üzere deniz ürünlerinde kullanılır.

şifa5

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın