Şifalı Bitkilerle Aranız Nasıl?

0

Bitkilerin birçok derde deva olduğu biliniyor. Hangi bitkinin neye faydalı olduğunu bilerek kullanmak daha manalı, bakın nelere iyi geliyorlar…

Karayılan; depresyon ve menopoza bağlı sıcak basmasına iyi geliyor. “Kadın kökü” adı verilen bu bitkiyi Kızılderililer doğum ağrısı ve adet sorunlarını gidermede kullanıyorlardı.

Kaynamış suya birkaç tutam atarak 10 dakika dinlendirip süzdükten sonra için.

çay35

Hayıt; adet öncesi belirtilere neden olan sorunların giderilmesinde kullanılıyor, ayrıca libidoyu düzenleyici etkisi var. Keşişbiberi olarak da bilinen bitkinin yaprakları bibere benziyor.

Adet düzensizliği veya yokluğunda, meme hassasiyeti, vücutta ödem gibi adet öncesi belirtilere neden olan hipofiz bezi sorunlarının giderilmesinde kullanılıyor.

Kaynamış suya birkaç parça atarak 10 dakika dinlendirip süzdükten sonra için.

Atkuyruğu; dünyanın hemen heryerinde bulunan bu bitki selülit tedavisinde, su utulumu, böbrek sorunları,prostat sorunları ve kemik sağlığına faydalı.

2 bardak suya 1-4 gram kurutulmuş bitkiyi atıp 10-15 dakika kaynatıp süzün. İdrar söktürücü etkisi nedeniyle gece yatmadan önce için.

çay33

Yalancı ısırgan; küfü andıran bir kokusu olan bitki menopoza bağlı sinirsel sorunların tedavisinde kullanılıyor. Anksiyete, uykusuzluk,mide krampları,öksürük nöbetleri,boğmaca ve kulak çınlamasına da iyi geliyor.

1 litre kaynar suya 15-30 gram çiçeğikoyun, 10 dakika bekletip süzün.Yemeklerden önce günde 3 kez için.

Gotu kola; tropik bölgelere özgü bu bitki sinir sistemi,bağışıklık sistemi, dolaşım bozukluğu,toplardamar ve cilt sorunlarının giderilmesinde etkili oluyor. Hap olarak da eczanelerde bulabilirsiniz.

Kaynamış suya birkaç parça atarak 10 dakika dinlendirip süzdükten sonra için.

çay32

Papatya,anason,melisa,karanfil ve lavanta ağrı kesici özellikleri nedeniyle eklem rahatsızlıkları ve romatizmaya iyi geliyor. Birkaç adet papatya, 3-4 yaprak melisa, 2 adet karanfil ve 2-3 granül lavantayı suya ekleyip bir kez kaynatın. 1-2 dakika demlendikten sonra 2-3 fincan için.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın