Sıcaklar Geldi, Klimalarla Beraber Hastalıklar da..

0

Yaz günlerinin sıcaklığı kendini gösterir göstermez, elimizden klimaların kumandası düşmüyor. Klima kullanımındaki artışla beraber de ateş, öksürük, vücutta kırıklık şikayetleri de artıyor doğal olarak.
Klimalar artık çok fonksiyonlu oldu. Bir yandan serinletirken, bir yandan toz,bakteri ve mantarları da temizleyip, ortamı sağlıklı hale getirebiliyor.Astım ve zatürre riskini de dolayısıyla azaltıyor.
Önemli olan, doğru kullanmayı becerebilmek. Ortamı çok fazla soğutmak, vücut direncini düşürüp kolayca hasta edebiliyor. Klimaların, yıllık bakımlarının yaptırılması da atlanmamalı, çünkü iyi temizlenmesi, herkesin sağlığı için gerekli. Özellikle iş yerlerinde ve kalabalık ortamlarda, tehlike artıyor. Yüz felci, astım krizleri, sinüzit, solunum yolu enfeksiyonları, gribal rahatsızlıkları klimalar tetikliyor. Bir de terleyip, klimanın altına oturduysanız geçmiş olsun. Sırt, boyun ve bel ağrıları kaçınılmaz oluyor, kaslarınızdaki ağrılardan kurtulmak zor. Ayrıca baş ağrılarına da sebep olduğu için, migren ataklarına da sebep oluyor.

grip3

En doğrusu,aniden ortamı soğutmak yerine, klimanızın ayarlarını yavaşça beşer derece düşürerek, 25 derecede sabitlemek.
Klimanın direkt üzerinize üflemeyecek şekilde, havaya ya da duvara üfleyecek konumda yerleştirilmesi doğru olur.Bakteri filtresi kullanmak ve düzenli temizletmek şart.
Ani sıcaktan, çok soğuk ortama girmekten kaçının, terliyseniz karşısına geçip serinlemeye çalışmayın.Klimalı ortamlarda sigara içmekten kaçının.
Klimanızın performansı için; direkt güneş ışığının üzerine gelmesinden koruyun. Pencerelerin kapalı olmasına dikkat edin, hava akış yönünün uygun olmasına özen gösterin.Odalarımıza taktırdığımız pervaneler de çok masum değil, onları da kullanırken dikkat etmek gerekiyor, yoksa ağrısız bir yaz zor geçiririz.
Yaz aylarında hasta yatmak, en istenmeyen şeylerdendir. Ne kadar dikkatli olursanız, hastalanma riskiniz o kadar düşer.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın