Sesiniz Sizin Yansımanızdır, Ses Tonunuz Ne Anlatıyor?

0

Sesinizi nasıl buluyorsunuz? En önemli iletişim aracınız olan ses, duygularınızı, iç dünyanızı ve fiziğinizi yansıtıyor. Zihin ve beden arasındaki önemli bir bağdır.

Ses tonunuzun anlamları var;

Monotonsa, bedendeki  rahatsızlığı,

Tiz ses, erkeklerde güven eksikliğini,

Zayıf çıkıyorsa, iletişim korkusunu,

Cırtlaksa birşeyleri empoze etme ihtiyacını,

Güçlü bir ses ise hassasiyet anlamlarını taşıyor.

Sesinizi kullanma şekliniz iş hayatını da doğrudan etkiliyor. Bazı mesleklerde ses tonunun etkileyici olması, bazılarında inandırıcı ve ikna edici, bazılarında duygu yüklü olması önem kazanıyor.

Ses tonundan rahatsız olan kişiler bir süre sonra toplum içinde konuşmaktan kaçıyor, iş ve sosyal yaşamları olumsuz etkileniyor.

Bu durumlarda ses terapisi yöntemi uygulandığı gibi ses teli ameliyatları da yapılıyor. Sesinizi sevmiyorsanız, ilk yol ses terapisini denemek…Çünkü, ses teli ameliyatlarının sonrasında sesinizin kendinize bile yabancı gelmesi ayrı problemler yaratabiliyor.

Ses tonunuza gore nasıl egzersiz yapabilirsiniz;

Çok yumuşak çıkıyorsa iki elinizi göbek deliğinin üzerine koyun. Sizi kızdıran bir olayı düşünerek, sesinizi karından çıkarmak için ellerinizi bastırın ve bir yazıyı okuyun.

Sesiniz çıkmıyorsa, her gün 10 dakika yüksek sesle bir metin okuyun, önce ünsüz harfleri atlayıp okuyun, sonra tüm harfleriyle okuyun. Bu yöntem, sesin titremesini önlüyor ve güçlendiriyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın