Seks,Çinko,Sarımsak ve Diğerleri…

0

Kış mevsimi sert yüzünü göstermeye devam ederken, soğuk algınlığı ve grip artık yediden yetmişe herkesi etkiliyor.Günlük koşuşturmanın yorgunluğuna bir de kış mevsiminin bu iki belası da eklenince yaşam iyiden iyiye zorlaşıyor.

Hepimiz soğuk algınlığı ve griple mücadele etmenin bir çok farklı yönteminden haberdarız, ama burada temel konu bağışıklık sistemini güçlendirmek..

Uzmanlar, mevsim hastalıklarıyla savaşırken önceliği grip aşısına veriyor. Ama aşı tek başına hastalığı önleyemez. Bu yüzden pratik önlemlerle vücudumuzu güçlendirmeliyiz. Bu önlemlerin bazıları yaşamınıza renk de katacak.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN DESTEKÇİLERİ

1-El Yıkamak:En basit ama en etkili yöntem. Öksürük ve virüsün bulaştığı ortamlara dokunmanın ardından ellerimiz hastalığın vücuda girmesinde büyük rol oynuyor. Yemeklerden önce el hijyeninin sağlanması bu nedenle çok önemli. Ayrıca evdeki ortak kullanım alanlarının (banyo,tuvalet,mutfak,cep telefonları) dezenfekte edilmesi de faydalı.

2-Düzenli uyku: Uyku sizi dinlendirir, bu sırada vücudunuz da hücrelerinizi yenileme çabasındadır. Sekiz- dokuz saatlik uyku bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. Eğer yeterince uyuyamıyorsanız “sistem de çalışmıyor” demektir.

3-Düzenli Spor: Bir çok sağlık sorununun önlenebilmesi için uzmanlar, düzenli egzersizi öne çıkarıyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de yine aynı öneri geçerli. Kalbin kan pompalamasının düzenli olması ,virüslerle savaşan akyuvarların faaliyetlerini artırıyor. Bunun için kendimizi spor salonlarında aşırı derecede yıpratmamız gerekmiyor. Ama düzenli olarak yürümek yararlı.

4-Çinko Desteği: Soğuk algınlığı ve gribe karşı çinko desteği önemli. Ayrıca şekerli ve yağlı besinler yerine, tercihi sebze ve meyveden yana kullanmak da bağışıklı sistemini güçlendirmede anlamlı fark yaratıyor.

Uzmanlar, sarımsak kullanımının artırılması da bazı virüsler ve bakterilerle mücadelede etkili olacağını belirtiyor

5-Su Tüketimi: Hepimiz, yaz mevsiminde su tüketimini artırmaya özen gösteririz. Ama kış mevsiminde de kapalı mekanlardaki ısınma sistemleri vücudun nem dengesini bozar. İşte bu yüzden su içmeyi unutmayın.

6-Akşamcılığı azaltın: Vücuda kattığı yüksek kalorilerin yanı sıra alkol, bağışıklık sistemini de baskılıyor. En iyisi alkolle araya biraz mesafe koymak.

7-Seks: Seksin bağışıklık sistemini güçlendirdiği artık çok bilinen bir gerçek. Ama dikkat edin partneriniz grip olmasın!

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın