Sekinci Sınıflar Sınava Hazır!

0

1 milyonu aşkın 8’inci sınıf öğrencisinin katılacağı Seviye Belirleme Sınava (SBS) yarın Saat 10.00’da başlayacak. Sınavda adaylara toplam 100 soru sorulacak. Öğrencilere 120 dakika süre verilecek. Öğrenciler son hazırlıklarını yaparken, uzmanlar önümüzdeki haftalarda yapılacak LYS’leri de hatırlatarak akşam saat 21.00’den itibaren başlayıp gece yarılarına kadar süren eylemlere ya ara verilmesini ya da sessiz yapılmasını öneriyor:

Ailelerin ev ödevine gelince;

-Akşam televizyon izlemeyin.
– Aydınlatmayı azaltarak evi uykuya hazır hale getirin.
– Çocuklara “Hadi artık yat” demeyin. Bu yaklaşım kaygıyı daha çok arttırır.
– Uyuma sorunu yaşayan çocuklar ılık duş alabilir. Sabah ise çocuğu strese sokmayacak derecede erken kalkılması gerekiyor. Kahvaltı da, abartılmamalı.
-Öğrenci istemiyorsa sınava kalabalık gitmeyin
– Sınavdan önce çocuklarınıza mutlaka, sonuç ne olursa olsun “Sen bizim çocuğumuzsun. Elinden geleni yap. Alacağın sonuç ne olursa olsun biz seninle gurur duyuyoruz” mesajını verin.
– Çok özel davranışlardan kaçının çünkü sınav yaşamın bir parçası.

sbs

Öğrenciler Unutmamalı!
-Kendinize güvenin. Sınav sonuçlarıyla ilgili olumlu-olumsuz düşüncelere kapılmanın zamanı değil.
– Yıl içinde girdiğiniz deneme sınavlarında uyguladığınız yöntemi sınavda da uygulayabilirsiniz. Her teste harcanacak zaman farklıdır. Test usulü sınavlarda her soru için ayrılması gereken ideal süre 1 dakikadır. SBS’de size 100 soru için tanınan süre 120 dakika.
– Fiziksel olarak yoracak veya bedensel sakatlanmalara neden olacak etkinliklerden uzak durun.
– Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapın. Kahvaltının sağlıklı ve doyurucu olması sınavda yorgunluk ya da dikkatsizlik yaşamamak için önemli.
– Diğer öğrencilerle SBS hakkında konuşmayın ve sınavdan önceki dakikalarınızı sakin geçirin.
– SBS’ye girmeden önce bütün ihtiyaçlarınızı karşılayın. Sınav sırasında sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan bir şey olursa salon görevlisinden yardım isteyin.
– Endişeye ve ümitsizliğe kapılmak, sınavı gözünde büyütmek, başarıya olan inançta azalma daha kötü sonuçlar doğurur. Hiç kaygının olmaması da başarıyı düşürür.
– Sınav başladığında heyecanınız yükselebilir. Bu her adayın yaşayabildiği bir duygu ve ilk soruyu okuyup, cevapladıktan sonra her şeyin normale döneceğini göreceksiniz.
– Unutmayın, cevaplamakta güçlük çektiğiniz soruları boş bırakmak, şansınızı denemekten daha çok puan kazandırır.
– Sınavda turlama tekniğini kullanarak, ilk turda cevaplamakta zorluk çekmediğiniz soruları çözebilirsiniz.
– Bazen vakit kaybettirici olarak düşündüğünüz soruları dikkatli okuduğunuzda, aslında bir o kadar da ipucu içerdiğini görebilirsiniz.
– Boş bıraktığınız soruyu, optik formda da boş bıraktığınızdan emin olun. Sınav bitmeden işaretlemeleri kontrol etmeniz, tatsız aksilikleri engellemek için yeterli olur.
– Soruları çözerken asla acele etmeden her işlemi yapmanız lazım. Önemli olan sınavı erken bitirmek değil, doğru bitirmektir.

Gençler size bol şans…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın