Şekersiz Tatlılar

0

Başlığa “şekersiz tatlılar” dedik, ama şekersiz tatlı olur mu demeyin. İçinde rafine şeker olmayan, onun yerine meyveler ile tatlandırılan, çok lezzetli olan ozlemdenlezzetler.blogspot.com un hazırladığı 2 tarifimiz var bugün.

Tariflerden muffinin içine kullanacağınız muzun çok çok olgun olması gerekiyor. Muz iyice kararmış ve rengi dönmeye başlamış ise içindeki şeker daha çok açığa çıkıyor. Bu yüzden aldığınız muz eğer çok olgun değil ise kesinlikle bu tarifi aldığınız gün yapmamanızı ve buzdolabında 3-4 gün beklettikten sonra yapmanızı öneririz.

şekersiztatlılar

Bugün verdiğimiz her iki tarif aynı zamanda beyaz unsuz ve de glutensiz, dolayısı ile gluten hassasiyeti olan kişilerin de zevkle yiyebileceği tarifler;

Tahinli Şekersiz Muffin

2 adet muz
2 yemek kaşığı tahin
2 adet yumurta
yarım çay kaşığı kabartma tozu
1 paket vanilin
yarım çay kaşığı tarçın
2 adet hurma
Yarım çay bardağı badem un

Tahinli Şekersiz Muffin

Bademler blendara konur ve badem unu haline getirilir. Blendara diğer malzemeler eklenir. Karıştırılır ve püre haline getirilir. Gayet sıvı bir karışım olmaktadır.
Hazırlanan karışım muffin kaplarına konur.Burada kalıpların tamamı doldurulmalı kalıpların yarısı doldurulmalıdır. Çünkü muffin kabarıyor kalıplarınızdan taşabilir.
Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 20 dakika süre ile pişirilerek servis edilir.
Bu ölçüler ile 6-8 adet muffin çıkmaktadır.

Fit Browni

10 – 12 adet hurma
Yarım su bardağı badem
Yarım su bardağı kuru üzüm
100 gram bitter çikolata

Fit Browni
Çikolata benmari usulu eritilir. (ya da mikro dalga fırında eritilebilir)
Badem rondoda parçalanır ve bir kaseye alınır. Çekirdekleri çıkarılan hurmalar ve kuru üzümler rondodan geçirilerek püre haline getirilir.
Bademlerin bulunduğu kaseye bu püre ve erimiş çikolata konur ve bir kaşık yardımı ile karıştırılır.
Streç serili bir kare fırın kabına bu karışım dökülür (benim kullandığım kabın ölçüleri 15 X 20 ). Üzeri düzeltilir ve buzdolabında en az 3-4 saat soğutulur. Dilimleyerek servis edilir.

Afiyet olsun…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın