Şekerin Sağlık Üzerinde Etkileri

0

Sağlıklı yaşam için şeker ilk kaçınılması gereken beyaz grubundandır. Diğer yasaklı beyazlar ise un ve tuzdur. Fakat günlük alınan şeker ekstra neredeyse 500 kalori demektir. Ve sadece kilo almak isteyenlerin tercih edeceği bir seçenek olup sağlık için ise tartışılabilir bir seçenektir. Şeker sadece diyabet hastaları için değil bakın daha başka kimler ve hangi organlar için zararlıdır?
1. Şeker kalbe zarar verebilir. Aşırı şeker tüketimi kalp hastalığı riskini artırabilir. 2013’te Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yapılan çalışma şekerin aslında kalbin pompalama mekanizmasını etkilediğine dair güçlü kanıtlar göstermiş ve kalp yetmezliği için riskli olduğu gözlemlenmiştir.
2. Şeker özellikle karın bölgesinde yağlanmayı teşvik eder. Ergen ve çocukluk obezite oranı son 30 yıl içinde iki katına üç katına çıktı. Obez çocuklarda en belirgin özellik, vücudun gövde bölgesinde yağ birikimidir. Nedeni ise glikoz yüklü içeceklerin özellikle çok tüketilmesi ve neticesinde aşırı glikoz alımı ile yağ hücrelerinin göbek bölümünde artarak gelecekte kalp hastalığı ve diyabet için risk oluşturmasıdır.

kadayıf
3. Şeker, sessiz ve sinsi bir can alıcıdır. Hipertansiyon ve tuz ile sıkı bir rekabet içinde olan şekerin diğer bir lakabı sessiz katildir. “Son zamanlarda kilo aldım ama neden olduğunu bilmiyorum.” diyorsanız mutlaka hemen bir doktora gitme zamanı gelmiş demektir. Daha önce uyarı vermeyen şekerin erken teşhisi gelecek yaşamınız için çok önemlidir.
4. Şeker(diyabet) kanser ile bağlantılı olabilir ve kanser hayatta kalmanızı en çok etkileyen hastalıklardan birisidir. İnsülin hakkında konuşmadan şeker hakkında konuşmak zor. Literatürde insülin direnci ile kanser arasında bir bağlantı olduğu yolunda veriler var. Yüksek şeker ve nişasta alımı kanser oluşumunu tetikliyor.
5. Şeker bağımlılığınız genetik olabilir. Her ne kadar çoğumuz şeker bağımlısı olduğunu kabul etmese de genetik olarak bazı hormonlar beyni kontrol edebilir. Direkt şeker tüketimi değildir sadece, alkol veya fazla tüketilen bazı gıdalar da vücuda yüksek oranda şeker emilimi sağlar. Alkollü içeceklerde bulunan früktoz ve aşırı glikoz nedeni ile karaciğerlerde hasar oluşabilir. Aile geçmişi mutlaka sağlık hayatınızda temel olarak alınmalı ve düzenli kontrollerinizin yanında beslenme düzeniniz bu doğrultuda düzenlenmelidir.
6. Şeker beyin gücünü de etkiler. Özellikle çocukluk döneminde şekerin çok tüketilmesi ve sonrasında bu alışkanlığın devam etmesi yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. 2009 da yapılan bir çalışmada glikoz tüketimi ve hücrelerin yaşlanması arasında pozitif bir ilişki bulundu. Şekerin beynin yaşlanmasını etkileyebilecek diğer endişe verici kanıtları vardır. 2012 de yapılan başka bir çalışma da aşırı şeker tüketiminin hafıza ve genel bilişsel sağlık konusunda bağlantılı olduğu görüldü.

sağlık11
7. Günlük alınan gıdaların çoğu şekeri gizler. Örneğin düzenli tükettiğiniz ekmek, mineralli sular, domates veya değişik soslar, krakerler vb. gibi. Tükettiğiniz gıdaların içeriklerini mutlaka kontrol ediniz. Yine tüketilen bazı şekerli içecekler diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalık riski ile ilişkilidir. Aşırı şeker yükü ömrünüzü kısaltabilir.
8. Şeker tüketimi yağ yapıyor. Tüketilen şeker eğer hemen vücuttan atılmıyorsa özellikle göbek ve bel bölgesinde yağ hücrelerine dönüşüyor. Düzenli şeker tüketimi sonrasında ise bu yağlar gittikçe kalıcı ve hastalık için zemin hazırlayıcı oluyor. Az veya çok şeker tüketimi sonrası mutlaka yakılmalı ve yağ hücrelerine dönerek kalıcı olması engellenmelidir.
Yoksunluk hissetmeden şeker ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz sağlıklı çözümler mevcut. Örneğin meyve, tarçın veya sağlıklı diğer seçenekler ile hem şeker ihtiyacınız giderebilir hem de sağlığınızı kaybetmek yerine daha sağlıklı olabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın