Şehit, Silvan, Survivor. Seyrediyoruz…

0

Öylesine durup seyretmek… Bazıları ne seyrettiğinin farkında değil bazıları seyrettiklerinin gerçek olmamasını yürekten diliyor, bazıları ise sadece seyretmekle kaldığı için suçluluk duyuyor. Siz hangi “bazılarına” dahilsiniz bilemem ama ben kendimi son guruba dahil ediyorum.

Baştan belirteyim, herhangi bir siyasi oluşumun yanında ya da karşısında olmadan sadece bir kadın, bir anne kimliği ile öylesine durup seyretmekten muzdaribim.

Şu an televizyonda haberleri izliyorum. Şehit Astsubay Erdem Ertan’ın cenaze tören yapılıyor. Devlet, siyaset tam kadro olarak şehit babanın yanında son göreve eşlik ediyor. Camii avlusu dolup taşıyor. Tek evladını kaybeden babaya sabır dileniyor. Ağırbaşlı bir veda 27 yaşındaki Erdem Ertan’a… Şehit haberlerinin ardı arkası kesilmiyor.

silvan şehit survivor

 

 

Bu tören devam ederken Silvan’dan çatışma haberleri geliyor. Bir yerleşim birimi neredeyse 10 gündür çatışmalarla kayıplarla kısacası savaşla anılıyor. Bir yanda kentleri savaş merkezi haline getiren terör örgütü bir yanda düzeni yeniden kurmaya çalışan güvenlik görevlileri. Ve arada ezilen siviller. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar, hastalar…”Günlük yaşam” onlar için ne anlam taşır? Ne yerler ne içerler?

Patlayan bombalar, hedef şaşıran kurşunlar sivillerin de (en çok çocukların) canını alıyor.

Resmi açıklamalar, propaganda kokan haberler ve bilgi kırıntıları arasında öylesine durup seyrediyorum, seyrediyoruz.

 

silvan sehit2

 

 

Bitmiyor. Ölüm hiç boş durmuyor. “Umuda yolculuk” gibi isimle taçlandıran mülteci dramında kayıplar hanesi her geçen gün artıyor. Sıradan bir olay gibi geliyor artık çoğumuza. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında alabora olan teknede 7’si çocuk, 14 kişi “umuda yolculuğu” ölüme yolculuk olarak tamamladı.  Ardından gözyaşı döktüğümüz Aydan bebeği başta biz olmak üzere bütün dünya unuttu.

Öylesine durup seyrediyor tüm dünya, geleceğini Akdeniz’de, Ege’de, dağlarda, yollarda yitiren insanların dramını….

Bu arada, gözümüz aydın! Survivor 2016’da yer alacak isimler belli olmaya başlamış. İzleyicilerin büyük merakla takip ettiği yarışmaya bu yıl katılacaklar arasında Yılmaz Morgül’ün olması şaşkınlık yaratmış. Bu sezon da milyonlar ekranlarda bu zorlu yarışmayı öylesine durup seyredecek…

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın