Seçim Kampanyalarından Geriye Kalanlar…

0

Seçim kampanyalarının bitmesine şurada 2-3 gün kaldı. Siyasiler halka mesajlarını iletebilmek için günlerdir yollarda. 7 Haziran’da harekete geçme sırası seçmene gelecek. Sonuçların nasıl bir tablo ortaya koyacağı konusunda şimdiden bir öngörüde bulunmak zor. Bekleyip göreceğiz. Peki bu seçim döneminden aklımızda ne kaldı?

Türkiye’deki siyasi partiler için “lider partisi” yorumu yapanlar haklı. Ama kimse liderlere kızmasın. Parti ayrımı yapmaksızın liderlerin son haftalarda gösterdiği performansı görünce insanın içi acıyor. Bir çoğunun sabah uyandığında aklından “ burası neresi acaba?” sorusunun geçtiğinden şüphe ediyoruz. Elbette genel merkezler, teşkilatlar ve milletvekili adayları da çalışıyordur ama yükün önemli bir kısmı liderlerin sırtında… Miting meydanlarında gün boyu konuştuktan sonra geceleri de televizyon ekranlarında halka ulaşmaya çalıştılar. Hepsinin ortak noktası mitinglerde kullanılan ses sistemlerine güvenmemeleri. O kadar güçlü mikrofonlara rağmen bağırmaktan vaz geçemedikleri için hiç birinde ses kalmadı…

Din, Kuran ve İslami motifler, hiç bir seçimde olmadığı kadar ön plandaydı.

secim kampanyalari 1

 

“Hangi parti kaç kişiyi meydanlara topladı?” sorusunun yanıtı yine seçim sonucuna yönelik işaret olarak kabul edildi.

İktidar yine devletin imkanlarını kullanmakla suçlandı.

Halkın Demokrasi Partisi hariç miting meydanlarında hitap eden liderlerin hepsi erkekti…

secim kampanyalri erdogan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimin “tarafı” olmamasına karşın tam da bu dönemde Türkiye’nin çeşitli yerlerinde açılış törenlerine katılıp halka hitap etti. Tarafsız olduğunu söylemekle beraber muhalefetteki her parti için sert eleştiriler dillendirdi. Bu partilerin Yüksek Seçim Kurul’una Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yaklaşımı ile ilgili başvuruları sonuç vermedi.

Lider eşleri ve aileleri genellikle geri planda kalmayı yeğledi.

İstisnasız tüm liderler, genç oyları kendisine çekmek için çok çaba harcadı.

Kadınlara yönelik söylemlerin zayıflığı dikkatimizden kaçmadı.

Bu seçimler siyasi partilerin olduğu kadar anket ve reklam şirketlerinin de sınavı olacak…

Son on güne kadar meydanlarda kullanılan dil, geleceğe yönelik umut vaat eden bir ton içeriyordu. Ancak mitinglerde coşku ve espri düzeyi çok yüksek değildi.

secim kampanyasi periscope

Bu seçimlerde yeni bir uygulama yaygınlık kazandı. Periscope aracılığı ile her miting meydanının nabzını tuttuk.

Daha siyasi partilerin vaatlerini duymadan sandık güvenliğini konuşur olduk. Bir çok sivil toplum kuruluşu, sandık güvenliği konusunda gönüllü toplamaya çalıştı. Enerji Bakanı Taner Yıldız seçim gecesi elektriklerin kesilmemesi için bakanlığın seferber olduğunu açıkladı. Avrupa Güvenlik Ve işbirliği (AGİT) seçimleri yerinde izlemek üzere heyet gönderdi. Son olarak İstanbul Veterinerler Odası Yönetim Kurulu bir bildiriyle kedilere trafolardan uzak durmaları çağrısı yapıp, “Yarın aşı vaktim geldi, hastalandım, doğuracağım deyip miyav miyav kapımıza geldiğinizde mahcup olmayın.” uyarısında bulunuldu.

secim kampanyalari kedi

Hepimiz cümle içinde “azınlık hükümeti, koalisyon” gibi kavramları kullanmayı hatırladık. Baraj hesaplarını yapmaktaki başarımız ilkokul öğretmenlerimizin emeklerinin heba olmadığını kanıtladı.

Seçimleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmayı akıl eden ilk sektör inşaat sektörü oldu. Bazı şirketler “ Türkiye seçimini yaptı.” diye reklam kampanyaları düzenledi.

“Gezi ruhu”, kaos, klozet, Zerdüşt, Fuat Avni ”  kelimeleri kulağımızda iz bırakırken kadınların birine “sırtını dönmesinin” ne anlama geldiğini de öğrenmiş olduk.

Mitinglerde liderlerin üzerimizde bıraktığı etkiye gelince:

secim kampanyalari davutoglu

Adalet Ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu sayesinde bir insanın tek nefeste 26 ayrı kültüre gönderme yapabileceğini gördük. Ya da bir akademisyen edası ile başlayan bir konuşmanın çok kısa sürede alışık olduğumuz sert söylemlere dönüşebileceğini gözlemledik. Üstelik bu sert sözleri söylerken yüzünden gülümseme hiç eksilmedi. Mitinglerde sıklıkla beyaz gömlekle halkın karşısına çıkan Davutoğlu anlaşılan kravattan pek hoşlanmıyor…

secim kampanylari kılıcdaroglu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel olarak sakin bir tonla hitap etti kalabalıklara… Hesap adamı olduğunu, yoksul bir aileden geldiğini, vaatlerini gerçekleştirmek için kaynak sorunu olmadığını anlatmaya çabaladı durdu. Meydanlardan oy talebinde bulundu ve ancak 3 kez “söz mü?” sorarak ikna olabildi. Yetmedi kendisini dinleyenlerden sandığa giderken daha önce partisine oy vermeyenleri beraberinde götürmelerini istedi… Giyim tarzı olarak değerlendirmek gerekirse zaman zaman kravattan feragat etse de takım elbise ile çıktı meydanlara. Bizce bu seçimlerde en çok kilo kaybeden Kılıçdaroğlu oldu…

secim kampanyalri bahceli

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye gelince, son bir kaç gün hariç sakin ve ciddi üslubunu sürdürdü. Koyu renk veya gri takım elbiseden ve kravattan hiç vazgeçmedi. Meydanlara “hatırla” dedi ve “birlikte yürüyelim…” çağrısı yaptı. Bahçeli de meydanlardan söz alırken sorusunu üç defa tekrarlayanlar arasındaydı.

secim kampanyalari demirtas

Halkın Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bu kampanya döneminde en genç lider olmanın avantajlarını sonuna kadar kullandı. Rahat ama resmi bir giyim tarzı vardı.. Özellikle iktidar partisinden gelen eleştirilere verdiği esprili yanıtlarla göz doldurdu. Siyasi rakipleri bile, saz çalışı ve türkü söyleme yeteneğini beğendi. Demirtaş, meydandakilerden sandığa giderken eski sevgililerini  HDP’ye oy vermeleri için ikna etmeleri için çağrıda bulundu.

secim kampanyalari3

Sonuç olarak sıra bizde. Hepimiz 7  Haziran’da  ülkemizin aydınlık yarınları için oyumuzu kullanacağız.

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın