Sebze ve Meyve Suyu Kürleri Sağlıklı Yaşam Tarzının Bir Parçası mı?

0

Sebze ve meyve suyu kürleri daha çok detoks yapmak istediğiniz, halsiz hissettiğiniz ya da özel bir olaya hazırlandığınız zamanlar yapılıyor.
Vücudun toksinlerden kurtulma süresi üç gün ve bu kürleri de o kadar süre yapmanız gerekiyor. Uygun şekilde vücuttan atılamayan toksinler kanda ve dokularda dolaşıma girerek vücutta kalır, çeşitli hastalıklara ve bağışıklık sisteminde zayıflamaya yol açabilir. Vücut kendisini bir şekilde temizlese de detoks uygulaması kadar olmuyor.

detoks4

Gün içerisinde tüketmeniz gereken sebze miktarını çoğu zaman alamazsınız, sebze suyu bu besinleri de almanızı sağlıyor.
Meyve suyu kürü yapanların uyku düzenleri, enerji ve odaklanmaları artıyor. Karaciğer temizlendiği için cilt daha temiz ve parlak hale geliyor. Bağışıklık sistemi de güçleniyor.Toksik atıkların gidişiyle kilo kaybı da sağlanıyor.
1-7 gün arasında su ve bitki çayları hariç sadece taze sebze ve meyve suyu tüketmek sindirim sistemindeki toksinlerle katı gıdalardan kurtulmaya yardımcı oluyor. Posa ve fiber alındığı için meyve suyundaki besin vücuda ve kan dolaşımına daha hızlı karışıyor. Böylece bağışıklık sistemi güçlenirken hücreler de hızla besleniyor.

detoks5

Kürü uygulamanın kuralları var, arındırma sisteminden çıkarsanız sindirim sürecini tekrar başlatırsınız, o zaman vücut arınma sürecine odaklanamaz.
Vücudu önceden hazırlamak için işlenmiş yiyecekler, süt ürünleri,rafine karbonhidrat tüketimi, et,kahve ve alkollü içecekleri birkaç gün önceden kesmek gerekiyor. Yeşillik, ot ve tam tahıllı besinleri tüketip bol bol su içmelisiniz.
Detoks sırasında su ve bitki çayları serbest, katı gıdalardan uzak durun. Arınma sürecine odaklanabilmesi için vücudun sindirim modundan çıkması gerekir.

detoks8

Sonrasında temiz, katı ve organik gıdalara geçilmeli, su oranı yüksek karpuz,salatalık ve elma ile başlayabilirsiniz. 1-2 gün sonra yağsız proteinleri ekleyin. Atıştırmalık olarak veya yemeğin yanında meyve suyuna devam edin.
Meyve sularınızı yapmak için katı meyve sıkacağını tercih edin, sadece meyve suyunu alacağınızdan sindirim kolay olur.
Tabii dezavantajlarını da atlamamak gerekir;
Sebze ve meyve suyu kürü protein gibi temel gıdaları içermediği gibi fiberi yok ediyor. Fiber doku olmadan protein ve kan şekeri seviyeleri hızla yükselir, yağ depolanmasına neden olur ve açlık hissi doğurur. Şeker ve karbonhidrat açlığı duyabilirsiniz.Verdiğiniz kiloları kolayca geri alabilirsiniz.

detoks10

Şişlik hissi ve kabızlık yaratabilir.
Kafein ve şekeri bırakmak baş ağrısına neden olabilir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın