Savaş Dediğinizde Ne Oluyor Biliyor musunuz?

0

Suriye’deki yönetim hiçbir zaman favorim olmadı. Son 3 yılda 100 binden fazla insanın canını yitirmesi, bırakın yetişkinleri, 1 milyon çocuğun evlerinde, okullarında ya da parklarda olması gerekirken, mülteci konumuna düşmesi kabul edilebilir bir şey değil.

çocuk sur1

Adı, yönetimdir veya muhaliflerdir, kimsenin kendi halkına kimyasal silah ile saldırması anlaşılabilir bir tutum da olamaz. Nereden bakarsanız bakın bunun adı “kirli” savaştır.

mideast

Peki, hangi noktadayız? At izinin, it izine karıştığı bir coğrafyada, “samanlıkta iğne aranıyor” dersem ayıp olur mu? Şimdi bir yerlerde askeri planlar yapılıyor. Tüm dünyada televizyonlarında savaş stratejileri tartışılıyor. Tıpkı her futbol maçı sonrasında, oyun, taktik, oyuncu performansı konularında yorum yapmaya kalkışan “eski yetkililer” ekranda.
Anlaşılan, bugün yarın sınırları belli bir operasyonla Suriye yönetimine ayar verilecek. Gecenin bir yarısında nereden kalktığını günler sonra öğreneceğimiz uçaklar, önceden belirlenmiş hedefleri bombalayacak. İliştirilmiş haber kanalları bombalama anını uçak içinden ya da güvenli bir mesafeden yayınlayacak. Tabii bunlara karşı, hasım yönetim de boş durmayacak. Sonunda olan yine sivillere ve çocuklara olacak.

mideast1
Operasyonu düzenleyenler, olayın anlık boyutu değil de gerekçesini öne çıkaracak. Bilgisayar oyunlarındaki gibi hedefler ortadan kaldırılacak. Kimse ateşin barutun ve kanın kokusunu hissetmeyecek.
Daha da dramatiği, operasyonun ayak sesleri daha yeni yeni duyulurken dünyanın dört bir yanındaki spekülatörler “nereye yatırım yapsak?” telaşına düştüler. Spekülatör derken sakın yanlış anlamayın. Emin olun kapı komşunuz bile bu süreçte, “dolar mı prim yapar Euro mu ?” sorgulamasına girmiştir.
Hatta kredi alıp dolara altına yatırım yapma planları yapanları da biliyorum.

çocuk suriye
Bildiğim bir şey daha var. Savaşta hep çocuklar ölür. Adı bile konmamış, yeterince sevilmemiş, öpülmemiş çocuklar.
Adına, adalet deyin ya da barışı elde etmek için savaş deyin… Elinize, yüzünüze ya da yüreğinize bebeklerin kanı sıçrarsa ne paranızın, ne ideolojinizin ne de yüksek ahlaki değerlerinizin anlamı kalır.

çocuk suriye1
Aslolan yaşamdır, sağlıktır, barıştır…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın