Şarap İçmenin Keyfine Varın…

0

Şarap içmeyi sevenler, yemek ve şarap uyumu, şarabın servis sıcaklığı, kadeh seçimi ve nasıl saklanacağı konularında kuşkusuz uzmanlaşmıştır. Ayrıca herkesin damak tadı ayrı, nasıl zevk alıyorsanız sizin için doğrusu odur. Biz yine de şarap ve yemek uyumuyla ilgili bazı önemli noktaları hatırlatmak istiyoruz.
• Şarap ve yemeğin uyumunda ana kural, yemek ve şarabın birbirinin önüne geçmeyecek şekilde seçilmesidir, yani biri diğerini dengelemeli. Şaraplarda tanen,asit,tatlılık ve aroma yoğunluğu öğeleri vardır. Şarap ve yemek birbirine benzerse, yani yemeğin hazırlanışı ve içindekilerle şarabın kıvamı, yapısı, kokusu ve tadı benzer olursa ancak istenilen uyuma ulaşılabilir.
• Şaraba üzüm kabuklarından geçen tanen, beyaz şarapta yoktur ve bu nedenle kırmızı et karşısında daha zayıftır. Kırmızı şaraplarda tanen, üzümün cinsine göre değişir.

Woman Buying Wine

• Hep ne duyarız, “beyaz et ile beyaz şarap, kırmızı et ile kırmızı şarap uyumludur” kuralı beyaz şarapta esniyor. Kırmızı et ve şarap kuralı yıkılamıyor, çünkü kırmızı et daha yağlı ve yoğun lezzete sahiptir, Yanında 6- 8 derecede beyaz şarap içerseniz, yağ damağınızda donar. Oysa, beyaz et ile hafif kırmızı bir şarap içebilirsiniz.
• Tüm şaraplarda biraz asit vardır, yemek ve şarabı eşleştirirken asit-asit veya asit-yağ dengesini tutturmak gerekir. Domates soslu bir makarna ile yüksek asitli Kalecik Karası şarabı ve yağlı bir balığa limon sıkmak yerine yüksek asitli bir şarap içebilirsiniz.

şarap4

• Önemli bir kural da bölgenin yemekleriyle, bölgenin şarabının uyumudur. Diyarbakır’da yetişen Boğazkere üzümünden yapılan şaraplar güçlü ve yüksek tanenlidir. Aromasında siyah meyve, yüksek tanen ve baharat olduğundan bölgenin baharatlı et ağırlıklı mutfağıyla uyumludur. Tüm dünya mutfakları ve şaraplarında bu kural geçerlidir.
• Tatlı ve tuzlu birbirini dengeler. Rokfor gibi tuzlu bir peynir eşliğinde içilen Fransız tatlı şarabı, tuzun keskinliğini hafifletir.
• Roze,beyaz ve köpüklü şarapların aroması düşük içim sıcaklığında ortaya çıkar, fazla soğutulursa aromaları kaybolur. Kırmızı şaraplar ise beyaz şarap kadar soğutulursa, tanenler sert ve metalik tat verebilir.

şarap5

• Oda sıcaklığı 17-18 derecedir, kırmızı şarap 18-20 derecenin üzerinde içilmemeli, çünkü alkol tadı ve kokusu artar, lezzet ve aroması hissedilemez.
• Beyaz şarap kadehe fazla doldurulmamalı, çabuk ısınır.
• Yıllandırılmış şarapların içilmeden önce dekantasyonu, yani başka bir kaba aktarılarak havalandırılması gerekir. Nedeni, şarapta oluşabilecek tortuların giderilmesi ve oksijenle temas ettirilerek gerçek aromalarının ortaya çıkarılarak uyandırılmasıdır.
Bir sonraki yazıda kadeh seçimi ve servis sıcaklıklarını aktaracağız.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.