“Sakatat” ile İlgili Bilmek İstediğiniz Herşey…

0
      “Annemin küçük kızı, istanbullu bir genç kız, Bodrumlu bir iş kadını, bir şef, bir şöför ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı…Pelin Dumanlı kendini bu sözcüklerle tanımlıyor. Bodrum’da geliştirdiği atölye çalışmalarıyla adını duyduk. Biz onu “genç şef” olarak tanımıştık ama şimdi  bir çoğumuzun pek de bilgisi olmadığı sakatat konusunda yazdığı kitapla daha geniş kitlelere ismini duyurmaya aday.
“Sakatat aslında engin bir deniz… Tarihe baktığımız zaman en fakirin masasından tutun da en zenginin sofrasına kadar sıkça rastlıyoruz ona. Türklerin en çok sevdiği yiyeceklerden…
sakatat1

Seyyar aşçılar tarafından sokakta satılmış, halkı doyurmuş… Tarihi lokantaların, meyhane kültürünün aranan parçası olarak sofralardan eksik olmamış… “Ciğerci” dediğimiz, sadece sakatatın satıldığı bir meslek kolu oluşturmuş…

Çocukluğunda sakatatların piştiği bir evde büyüyen ve o günlerden itibaren sakatata ilgi duyan  genç şef Pelin Dumanlı, üniversite yıllarında da konunun ne kadar derin ve daha önce hiç çalışılmamış olduğunu fark etti. Bir de yemek tarihi alanında yaptığı araştırmaların tadına varınca, gastronomiden mezun olduktan sonra yüksek lisans tez konusu olarak sakatatı seçti.

İki yıl boyunca çeşitli röportajlar, mezbaha ve ciğerci ziyaretleri, kaynak taramaları sonunda kendine çok geniş bir çalışma alanı oluşturdu ve sonunda ortaya Türkiye’de sakatat ile ilgili yazılmış en kapsamlı bu kitap çıktı. Bu kitap sakatat ile ilgili yazılmış dünyada dördüncü, ülkemizde ise ilk olma özelliği taşıyor. Bu kitabı okuyunca, sakatat yemek tariflerini zevkle uygulayıp afiyetle yiyeceksiniz.”

Ne dersiniz?  Hem yeni tarifler öğrenmek hem de sakatat konusunda daha çok bilgiye sahip olmak istemez misiniz?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın