Sağlıklı Yaşamın Yolu Sağlıklı Bağırsaklardan Geçiyor

0

Birçok kişi sindirim problemi yaşıyor. Bağırsaklarınıza iyi bakmanız şart, sağlıksız sindirim bakterileri aynı zamanda rozasea ve akne sorunlarına yol açıyor.

Bağırsaklarınızla dost besinleri hayatınıza katmanız gerekiyor.

Pastörize edilmemiş havuç ve lahana turşusunu salatalarınıza ekleyin. Yemeklerden önce tüketilen fermante gıdalar, sindirim enzimlerini harekete geçirerek sağlıklı bağırsak bakterileri üretiyor.

lahanatursusu

Vücudun yeterli D vitaminini alması gerekiyor, aksi halde sindirim bakterilerinin seviyesi kontrolden çıkıyor. D vitamini çok az besinde var, en iyi kaynağı somon, uskumru ve ton balığıdır.

D vitamini ayrıca sivilcelerin çıkmasını önleyen katelisidin adlı peptidin üretimini tetikleyerek cildin kendini korumasını sağlıyor.

dvitamini

Lor peyniri ve krem kıvamlı ricotta peyniri, bağırsaklara faydalı olan glutamin içeriyor. Gluten, antibiyotik ve alkol bağırsak duvarlarını zayıflatır. Glutamin ise egzama veya eklem iltihabına yol açan toksik sıvıların kana karışmasını engeller.

ricottapeyniri

Adaçayı bağırsak dostu otlardandır. Sindirim sisteminde kolayca emilen bir asit içerir. Ayrıca kanda iltihap karşıtı etkisi vardır.

adacayi

Kemik suyu çok faydalı, tavuk veya et kemiklerini kaynatarak yapılan kemik suyundan yararlanın. Kemik iliğinden çıkan ve suda çözünen jelatin, bağırsak zarının üstünü koruyucu olarak kaplıyor ve bağırsaklardaki iltihabı azaltıyor.

kemiksuyu

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın