Sağlıklı Yaşama Devam…

0

Gün geçmiyor ki bir besinin yeni bir faydası bulunuyor ya da bir diğerinin aslında yararından çok zararı olduğu saptanıyor. Amaç sağlıklı yaşamak ise belki bilip de unuttuğunuz bir kaç noktayı hatırlatmak istedik.
1. Daha sağlıklı olduğunu düşünerek, salata ile de fazla kalori alabilirsiniz. Sağlıklı yiyecek demek, istediğiniz kadar yemek değildir.Az kalori içerdiğini düşündüğünüz salatayı fazla kaçırırsanız zararlı çıkarsınız.
2. Açlık duygusu sonucunda, beyninizin sizi yönlendirdiği yiyecekler maalesef yüksek kalori içerenler oluyor. Ara öğün alışkanlığı edinirseniz, bilinçsizce tatlılara ve karbonhidratlara saldırmaktan vazgeçebilirsiniz.
3. Tuzun hayatınızdaki zararlı etkileri, en çok da hipertansiyonu olanları üzüyor. Tuz yerine ot ve baharatlardan, limon suyundan faydalanmak daha doğru seçim olur.
4. Asitli içecekleri fazla tüketenlerin böbrek taşı riski daha yüksek. Her gün bir veya daha fazla kola içenler %23, diğer asitli içecekleri içenler ise %33 böbrek taşı problemi yaşıyor. Çay, kahve,bira,şarap ve portakal suyu içerseniz, böbrek taşı riskiniz de azalıyor.

asit

5. Fazla gürültülü ortamlarda bulunmak nabızda ani artışa ve kalp hızı değişkenliğinde azalmaya yol açıyor. Sempatik sinir sisteminde aktivite artışı görülüyor.
6. Ilık bir bardak suya sıktığınız limon suyunu, yemeklerden yarım saat önce içerseniz metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Her sabah uyanınca içerseniz, bağırsaklarınızı çalıştırır.
7. Haftada bir kaç sabah, kahvaltıdan önce bir bardak sıcak suya bir dilim limon ve bir dilim zencefil ekleyip içmek, detoks etkisi verir.
8. K vitamini eksikliği bacaklarda varis oluşumunu tetikliyor.Ispanak,lahana,karnabahar,brokoli,yumurta sarısını günde 90 mikrogram tüketmeye dikkat edin.
9. Haftada 3 gün birer kase az yağlı yoğurt yemek, yüksek tansiyon riskini azaltıyor.
10. Özellikle yetişkinlik döneminde boş zamanlarda yapılan hobi ve aktiviteler, kişilerin ruhsal ve fiziksel sağlığına yardımcı oluyor. Üretme faaliyeti, keyif verirken aynı zamanda zihinsel ve bilişsel süreçleri de kuvvetlendiriyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın