Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşam İçin Kas Kütlenizi Artırın

0

Sağlıklı kilo vermek yağ kaybı, sağlıklı kilo almak da kas artışı demek oluyor. Kas kütlesinin artışı ile günlük hareketlerde ve egzersizlerde daha fazla enerji harcanıyor.

“Yağlarım kasa dönüştü” tabiri bir efsane, yağlar kasa dönüşmez. Enerji olarak kullanıldığında yağ hücrelerindeki depolar azalarak kas fibrilleri yeniden yapılanır.

Yağ miktarını azaltmak ve kas miktarını artırmak için; enerji ihtiyacını azaltarak kilo kaybetmek ve enerji ihtiyacını artırarak uzun dönemde beden ağırlığını artırabilirsiniz. Bu; maksimum kas, minimum yağ almayı hedeflemek olarak biliniyor.

Bu dönemde direnç ve kardiyo egzersizleri ile protein alımına ihtiyacınız var. Kardiyo yaptığınız günlerde karbonhidrat alımını artırabilirsiniz.

İdeal kiloda olan ve kas kütlsini artırmak isteyenler günlük protein alımını artırıp, büyük kas gruplarını çalıştıran direnç egzersizlerini yapmaları gerekiyor.

Kilosu düşük ve kas yaparak kilo almak isteyenlerin protein alımını artırırken, aynı zamanda yağ ve karbonhidratı da artırmaları gerekiyor. Ayrıca direnç egzersizini daha çok yapmalılar.

Kas miktarını artıran mucize besin diye birşey yok!

Kas miktarını destekleyen besinler aslında hayvansal protein kaynaklarıdır. Vejeteryanlar yumurta, süt,peynir ve yoğurt tüketebilir. Bu besinler kaliteli ve yüksek aminoasit içerdikleri için kas artışını destekliyor. Bitkisel kaynaklı protein alırken de içerdiği karbonhidrat miktarını göz ardı etmeyin.

Kreatinin kas artışını desteklediği söylense de uzmanların dediği “kreatinin antrenman sonrası ağrıları azaltıcı etkisi nedeniyle, sonraki antrenmanların sürekliliğini sağladığı” yönünde.

Bu arada Whey protein tozları, günlük protein ihtiyacını karşılayamadığınız durumlarda destek olarak kullanılabilir. Önemli olan sıklığı ve miktarı, arada bir tüketmek daha doğru görünüyor.

Bunların dışında bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve antienflamatuvar destek için Omega-3 ve probiyotik destekler almanız öneriliyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın