Sağlıklı ve Dikkat Çeken Saçlar İçin…

0

Kadın olmanın en güzel yanlarından biridir saçları, çoğu zaman ilk bakılan ve dikkat çeken noktasıdır. Hele biraz giyimine özen gösteren, güzel kokan bir kadınsanız hiç de manken hatlarına sahip olmanız gerekmez dikkat çekmek için.
Saçlarımızın cinsi, rengi, şekli, azlığı, çokluğundan hiç bir zaman mutlu olmaz hep bir değişiklik arayışında oluruz. Cinsimiz gereği belki, genelde en çok bu konudan çok dert yanarız. Kırılıyordur, yağlıdır, rengi istediğimiz gibi değildir, mattır, cansızdır, azdır, kabarıktır, çok düzdür…. Sonu gelmeyen şikayetler.
Oysa sadece düzenli beslenmek ve doğru bakımı uygulamak, bir çok derdi ortadan kaldıracaktır. Aynı zamanda şık bir kesim ve yüzümüze yakışan bir model ile dikkat çekici olmamızı kimse engelleyemez.
Genetik olarak, kumral ve esmer ağırlıklı bir ırkız. Buna rağmen, “Erkekler sarışın sever” tezi, kadınlarımızın çoğunu sarışın olmaya yöneltiyor. Aslında, sarışın olmanın bir diğer sebebi de,saçlardaki beyazları saklama çabasıdır.
Eğer sizde sarı saçı tercih eden gruptaysanız, mutlaka daha sık bakım yapmanız gerekiyor. Oreal ile açılarak sarı olan saçlarınıza, mutlaka düzenli bakım yağları kullanmalı, kırıklarını daha sık aldırmalısınız.
Saçları sık yıkamak, çok fön çektirmek,düzleştirmek, sık maşa yapmak, zarar veren diğer faktörler. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra, mutlaka krem veya haftada bir maske uygulayın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, önce havlu ile sadece suyunu alın ve geniş dişli bir tarak ile tarayın. Çok zorunlu olmadıkça, doğal olarak kurutmaya özen gösterin.
Kadın olmanın getirdiği zorluklar çok bu konuda. Yaş ilerledikçe kaybedilen bazı fiziksel özellikler, menopoz, aşırı stres de saçlar için olumsuz faktörler. Bu nedenle gençlikten itibaren uygulanan düzenli beslenme ve doğru bakım ile uzun yıllar genç görünümlü,canlı ve parlak saçlar ile yaşamak mümkün. Üstelik de günümüzde saç bakımı için çok sayıda bakım ürünü bulmak, uygun fiyat ile evinizde yapabileceğiniz kürleri hazırlamak da kolay .
Beslenme desteğini keratinden alabilirsiniz. Keratin bulunan sebze ve meyveleri tüketmeye ağırlık verin. Sebzelerden havuç, brokoli, kabak, tatlı patates, mango, kavun, ıspanakta, et grubunda ise en çok tavukta bulunuyor. Yumurta ise sadece keratin içermekle kalmayıp, keratin üretmeye yardımcı biyotin de içeriyor. Badem, çilek ve muz da biyotin deposu.
A vitamini saç yapısını güçlendirir,saç sayısını artırır; C ve E vitaminleri saçların uzamasına yardım eder; D vitamini saç köklerini sağlam tutar. Bu vitaminlerin hepsini bir arada taşıyan vitamin desteğini,profesyonel satış noktalarından temin edebilirsiniz.
Sizin için hem ekonomik hem de evde rahatlıkla saçlarınıza bakım yapabileceğiniz bazı yağları araştırdık.
1.Saf Zeytin Yağı; Saçları besleyici, güçlendiricidir.
2.Jojoba Yağı; Saçların güçlendirilmesinde ve kepeklenmeyi önlemede etkilidir.Antioksidan özelliğe sahip olup, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyucudur.
3.Menekşe Yağı; Saçları canlandırıcı ve besleyicidir.
4.Badem Yağı; Saçları besleyicidir.
5.Çam Terebentin Esansı;besleyici olduğundan saç diplerini güçlendirir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın