Sağlıklı Saçlar İçin Gereken Vitamin ve Mineraller

0

Saçlarda dökülme, cansızlık, seyrelme için değişik yöntemler uygulanıyor. PRP, Mezoterapi ve Kök hücre uygulamaları ile sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Uygulamaların etkileri bir süre sonra kaybolduğu için belirli dönemlerde tekrarlanması faydalı oluyor.

Saçların sağlığı için gereken vitamin ve mineraller neler;

A vitamini hücrelerin yenilenmesinde ve dokuların onarımı için gerekli, yokluğu kuru ve kırılgan saçlara neden oluyor.

C vitamini önemli bir antioksidan,  dokuları yenileyici özelliği var. Saçların uzamasını, köklerinin kuvvetlenmesini ve dökülmenin önlenmesini sağlıyor. Hava kirliliği ve güneş ışınlarının zararlı etkileri nedeniyle yıpranan saçları güçlendiriyor.

sagliklisaclar

E vitamininin hücrelerin ve cildin yenilenmesinde rolü var. Kanda oksijenin taşınmasını sağlayarak dolaşımı artırıyor. Eksikliğinde hücrelerin yenilenmesi yavaşlıyor.

Folik asit yani B9 vitamini saçların uzamasını, kırılmasını ve cansızlaşmasını önlüyor.

Çinko saç ve tırnakların uzamasını, gelişmesini sağlıyor.

Demir eksikliği kansızlığa neden olduğu gibi cansız saçların ve saç dökülmelerinin önemli nedenlerinden olarak biliniyor.

sacsagligi

Biotin B7 veya H vitamini olarak da biliniyor. Noksanlığı saç dökülmelerine neden oluyor.

Omega-3 vücudun ihtiyacı olan bir yağ asidi, ama vücut tarafından üretilmiyor. Neredeyse vücuttaki tüm organ sistemleri ve hücre zarı için çok önemli. Saç telinin % 2-4’ü yağ asitlerinden oluştuğu için saç telinin yapı taşlarındandır.

Pantotenik asit diğer adıyla B5 vitamini saç ve cildin yenilenmesinde rol oynuyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın