Sağlıklı Olmak İçin Bu Malzemelerle Vedalaşın

0

Bugünlerde hepimiz dikkatimizi daha sağlıklı olmaya, daha temiz bir çevre içinde yaşamanın yollarına vermiş durumdayız. Havalar ısınmaya başladığından daha çok insan yürüyüş yapıyor,açık havada zaman geçiriyor. Pazarlarda daha çok yeşil bulunduğundan mutfaklarda daha sağlıklı yemekler pişiriliyor.Dost meclislerinde  doğal yaşamanın önemli olduğunu konuşuyoruz. Bu gelişmeler umut verici ama yetmez. İklime bağlı bu değişimleri, yaşam boyu kalıcı hale getirmek gerekiyor. Bir de evlerde sağlığı tehdit eden malzemelerden kurtulmak şart. Dolapları yeniden bir gözden geçirmeye var mısınız?

Sağlıklı bir yaşam için hemen vedalaşmanız gerekenler

Anti Bakteriyel Sabunlar; Bir dönem el temizliği için mutlaka kullanmamız gerektiği söylenen bu sabunların hiç masum olmadığı ortaya çıkmış. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde bu sabunların hormon düzenini değiştirdiği saptanmış. O yüzden hijyeni sağlamak için doğal sabunlara şans vermek gerekiyor.

Kullanım süresini dolduran diş fırçaları; Diş fırçanızı ne sıklıkla değiştiriyorsunuz? Gerçek diş temizliğini sağlamak ve çürüklerle savaşmak için bir dış fırçasını en fazla 3 ay kullanmak gerekiyormuş. Banyo tezgahında duran diş fırçasını ne zaman kullanmaya başlamıştınız?

rimellerin kullanım süresi cok kısa

Rimeller; Hazır banyodaki malzemeleri gözden geçirirken makyaj kutusuna da bir göz atın. Kirpikleri belirginleştiren, göz makyajının en önemli unsurlarından rimellere geldi sıra. Bir rimelin açıldıktan sonra kullanım ömrü ne kadardır? Rimel fırçasını kirpiklerinize her sürüşünüzde mikropları gözlere taşıdığını biliyorsunuzdur. Üstelik oda sıcaklığında muhafaza edilen rimellerin bazı zararlı organizmalar için harika bir yaşam ortamı sağladığını da hatırlarsanız… Neyse uzun sözün kısası, bir rimeli açıldığından itibaren en fazla üç ay kullanabilirsiniz.

dudak parlatıcıları en fazla 6 ay kullanılmal

Dudak Parlatıcıları; Bir kötü haber de dudak parlatıcıları için. Sağlıklı dudaklar için temizliğin önemini göz önüne alınca parlatıcılarının en fazla 6 ay içinde değiştirilmesi öneriliyor. Son kullanım tarihi mikroplar için bir önem arz etmiyor.

Oda Kokuları; Evin temiz ve güzel kokması hepimizin hoşuna gider. Ve bu nedenle oda kokuları üretilir. Ama kokladığımızın kimyasal bir madde olduğunu biliyoruz değil mi? Karar sizin.

Yıllanmış spor ayakkabıları; Düzenli spor yapmıyorsanız, spor ayakkabıları en geç eskiyen giysilerdendir. Üstelik dış görünümü uzun süre de bozulmaz. Ama gerçekten öyle mi? Spor ayakkabılarının içindeki yastığın formunu kaybetmiş olması ayak ve kas sağlığı açısından büyük risk oluşturuyor. Spor ayakkabılarına bir de bu açıdan bakın.

Ömrünü tamamlamış plastik saklama kapları; Buzdolabında ya da mutfak dolaplarında bir şey saklamak için kullanılan kurtarıcılardan bahsediyoruz. Mümkünse hepsiyle vedalaşın. Hele çizilmiş, bir kenarı kırılmış olanları hiç tutmayın. Cam saklama kaplarını tercih edin.

bulasık sungerleri mikrop sacıyor

Bulaşık süngerleri: Kullanım alanı nedeniyle en çok kire, mikroba maruz kalan bulaşık süngerlerinin sağlık açısından büyük risk oluşturduğunu biliyoruz. Özellikle kalın süngerler nemli kaldığında bakteri oluşumu için en rahat ortamdır. Bulaşık süngerlerini ya çok sık değiştirin ya da en iyisi daha çabuk kuruyan ince bezleri tercih edin.

Plastik kesme tahtaları; Yemek yaparken her an elimizin altında olan plastik kesme tahtaları da vedalaşmamız gereken malzemelerden. Üzerinde bir şeyler keserken yüzeyde oluşan çiziklerde neler birikiyor ve neye yol açıyor biliyorsunuz değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.