Sağlıklı Bir Beyin ve Beden İçin Size Neler İyi Gelecek ?

0

O kadar hızlı geçiyor ki  çoğumuz artık yılları saymayı bıraktık. Yaş almaktan korkmuyoruz, ruhen ve bedenen sağlıklı olmanın yollarını arıyoruz.

Doğru besinleri tüketerek buna kavuşmak hiç de hayal değil, bunun için neler yapabiliriz;

Fitobesinler sağlık için çok gerekli; beyin hücrelerini onaran bu kimyasallar vücutta kendiliğinden oluşuyor. Güne başlarken zencefil, zerdeçal, yeşil çay, limon ve biberiye tüketin. Koyu renkli ve daha yoğun olan sebzelerde fitobesinler fazladır. Yeşil, mor, kırmızı, turuncu, sarı her renkten besinleri gün içinde yemeklerinize ekleyin.

Sindirim sistemindeki iyi bakterileri çoğaltan probiyotikler ruh halinize iyi geliyor ve odaklanmayı artırıyor. Fermente turşu, kefir,boza, süzme yoğurt ile sağlıklı beynin anahtarı sizde oluyor.

Beyin için faydalı sağlıklı yağları muhakkak beslenmenize katın. Tatlı yaparken hindistancevizi yağı kullanın. Günde 1000 mg kadar balıkyağı desteği alabilirsiniz. Omega-3 kapsülleri kullanın. Yemeklerinizi pişirirken yağ asidi zengini ekstra sızma zeytinyağını mutfağınızdan eksik etmeyin.

Dirençli nişasta içeren yavaş karbonhidratları tüketerek sağlıklı sindirim sistemine kavuşursunuz. Ruh halinize ve ileriki dönemlerde beyin sağlığına yardımcı olurlar. Muz, yer elması,pişmiş ve soğumuş patates ile yulaf ezmesi size faydalı olacak.

Kaynak: Dr. Mehmet Öz

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın