Sağlıklı Beslenme Trendleri

0

Her beslenme trendine uymak zorunda değilsiniz. Bazıları faydalı ve akılcı olurken bazıları gereksiz ve geçici olabiliyor.

Sürekli değişen trendler arasında yerini sağlamlaştıranlar mutfaklarınızda kalıcı oluyor.

“Sebze Makarnası” mutfaklarda yerini aldı. Pancarlı, balkabaklı, kabaklı ve havuçlu sebzeli makarnalar, yüksek kalorili unlu makarnaların yerine tercih ediliyor. Buharda veya haşlama olarak pişirilen sebze makarnaları pesto sos veya domates sosla tatlandırabilirsiniz. Ayrıca kıyma veya yoğurt ekleyerek yiyebilirsiniz.

sebzemakarnası

Nohuttan yapılan “Humus” geleneksel tatlarımızdan, özellikle Avrupa’da çok tercih ediliyor. Nohut yerine mercimek, barbunya, siyah fasulye ve pancardan bile yapılıyor. Özellikle barbunyadan yapılan  humusu denemelisiniz.

humus

“Antik Tahıllar” yeniden gündeme geldi. Bizde  firik bulguru, kavuzlu buğday, eski Anadolu arpası ve Horasan buğdayı işlenmiş tahılların yerini aldı. Yurtdışında ise faro, milet ve kinoa tahılları yaygınlaştı.

antiktahıllar

“Enerji Kaseleri” Amerika ve Avrupa’da çok yaygın tüketiliyor. Bu kaselerde tam karbonhidratlar,  protein ve sebzenin karışımı bulunuyor. İçinde kabak çekirdeği, ayçekirdeği, susam,keten tohumu, chia tohumu, yumurta, peynir, yoğurt, haşlanmış baklagiller, haşlanmış sebzeler, meyve parçaları ile değişik kaseler hazırlanıyor.

enerjikaseleri

“Bezelye Proteini” bitkisel kaynaklı oluşu nedeniyle , peynir alt suyu proteininden daha  ( Whey proteini ) faydalı, bu nedenle bezelye kaynaklı protein tozları öneriliyor. Özellikle fitness tutkunları protein kaynağı olarak doğal yolları tercih etmeli, atıştırmalık proteinlerde kimyasal katkılar bulunuyor.

bezelye proteini

“Turşu, Kefir, Boza” mutfağımızın değerli fermante besinlerinin yenilmesi özellikle öneriliyor. Probiyotikten zengin fermante yiyecekler sağlığa çok faydalı olduğu için yeni trendlerde yerini alıyor.

turşu

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın