Sağlık İçin, Güne Güzel Bir Başlangıç İçin Kahvaltıyı Atlamayın

0

Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak, sağlığınız için çok büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre, güne kahvaltı ile başlayan bir kişinin kalp sağlığı daha iyi oluyor, kalp rahatsızlıklarına karşı riski de düşürüyor. Bunun yanında diyabet, yüksek tansiyon, obezite gibi rahatsızlıklarda da yine kahvaltı önemli, atlandığında hastalıkların atak yaptığı görülüyor.
Yapılacak olan kahvaltının dört dörtlük mükellef bir masa olmasından çok, sağlığınıza fayda sağlayacak besinlerden az miktarda olması doğru. Mevcut sağlık durumunuza göre yemeniz gereken besinler ile tabağınızı hazırladığınızda, hem gereksiz yere fazla yemekten kaçınmış olacaksınız hem de vücudunuz bu düzene alışacaktır. Ağır yapılan bir kahvaltı da hiç yapılmaması kadar riskli olabilir, bunun için sağlık durumunuz ile yedikleriniz kesinlikle eşleşmelidir.
Yapılan araştırmalara göre kahvaltı günün en önemli öğünü, ayrıca;
• Kahvaltı düzeni olmayan kişilerin obezite ihtimali daha yüksek,
• Sağlıklı yapılan bir kahvaltı, kan şekerinizi düzenlemekte ve günün iyi geçmesini sağlamaktadır.
• Kahvaltı, Tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilir.
• Kolestrol düzeylerini dengede tutmaya yardımcı olur.
• Sağlıklı yapılan kahvaltı hafıza gücü için etkili olur ve konsantrasyonu artırır.
• Yumurta, yulaf ezmesi, greyfurt ve kahve gibi sağlıklı bir kahvaltı çocuk bellek gelişimi, beceri gelişimi için de önemlidir. Sağlıklı bir kahvaltı, kanser ilaçlarının yararlı etkilerini de artırmaktadır. Yumurta ise hem sağladığı vitamin hem de uzun süre tok tutması nedeni ile önemlidir.

kahvaltı1

• Ortalama 10-12 saat aç kalan vücut için kahvaltı bir nevi yakıt alımıdır. Vücudunuzun enerji kaynağı kan şekerinizin düzenli olması, günün sağlıklı geçmesi için önemlidir. Glikoz beyin için en önemli enerji kaynağıdır.
• Kahvaltı yapmayan kişilerde öğrenmede güçlük, hafızada zayıflama, halsizlik, gerginlik, performansta düşme görülebiliyor. Kahvaltı ile güne başlayan kişilerin ise, gün boyu daha güçlü ve dayanıklı oldukları, konsantrasyon güçlüğü çekmedikleri gözlemlenmiştir.
• Harvard Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalarda, okula kahvaltı yapmadan gelen öğrencilerin, kahvaltı yapan öğrencilere göre daha başarısız olduklarını kanıtlamıştır. Çünkü kahvaltı çocukların öğrenmenin getireceği zorluklara karşı onları hazırlar. Beslenme uzmanları, sabah oluşan açlığın öğrenme üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek konsantrasyonun, problem çözmenin, okuma, yazma ve aritmetik gibi temel öğrenme becerilerinde azalmanın veya güçleşmenin olduğunu belirtmektedir.

Düzenli ve sağlıklı kahvaltı yapmak kişilerin öğrenme, dikkat, verimlilik ve fiziksel dayanıklılık gücünü olumlu etkilemektedir. Kahvaltı mutlaka bir alışkanlık haline getirilmelidir. Kahvaltıda sağlıklı besinler tüketmek ise ayrıca çok önemlidir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın