Sağlığımızın Sorumluluğunu Almalıyız

0

En çok kendimizi ihmal ediyoruz aslında.Başkalarına akıl vermek nedense daha kolay geliyor.Son zamanlarda bunu daha çok düşünür oldum.Etrafımıza gösterdiğimiz özeni neden kendimize göstermiyoruz ?
En son doktoruma gittiğimde bu konuyu konuştuk. Neden her şeye ayıracak vakit bulurken, kendime aynısını yapmıyorum. Önceliğimde hep başkaları var.Arkadaşlarım rahatsızsa, onlara doktor bulmakta hatta götürmekte üstüme yok. Ama benim doktora gitmem gerekiyorsa, erteliyorum.

elsıkışma
Doktoruma söz verdim. “Kendime arkadaşım gibi davranacağım” . Onlara gösterdiğim özeni kendime de göstereceğim.
Sağlığımızın sorumluluğunu alırken, kendimizi dinlememiz gerekiyor.Vücudumuzun verdiği sinyaller almak ve ona göre davranmak için.
• Eğer bitkinlik hissediyorsak, kalp ile ilgili bir sorun bizi bekliyor olabilir. Hareketsiz bir yaşam, yetersiz beslenme ve sigara kalbi zayıflatır.Sürekli yorgunluk hissediyor ya da günü geçirmekte zorlanıyorsak, eko –kardiyo yaptırmakta fayda var.Çünkü yorgunluk, kalp krizi öncesi en yaygın olan belirti.
doktor2
• Sürekli idrara çıkmak, diyabet hastalığını çağrıştırıyor.Böbrekler, fazla şekeri atabilmek için daha çok çalışıyor, böylece daha çok susuyoruz.İdrar tahlili ve glukoz testi gerekebilir.
• Yemediğimiz halde kilo alıyorsak, meme kanseri ile ilgil bir belirti olabilir.Ayrıca kolon, rahim ve yumurtalık kanserleri de istemsiz kilo almanın nedenlerindendir.Karnınızdaki sıvıların incelenmesini isteyebiliriz.
• Koku alma duyumuzu kaybetmek, alzheimerin belirtilerindendir.İlk önce koku alma duyusu bölgesi etkileniyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın