Sadece Çocuklar Değil, Yaşlıları da Düşünmek Lazım!

0

Dünya yaşlanıyor, yani yeryüzündeki insan nüfusunun yaş ortalaması hızla artıyor. Çünkü doğurganlık oranı hızla düşerken, tıptaki ilerlemeler, yaşam kalitesinde göreceli de olsa iyileşmeler insan ömrünü uzattı. Türkiye hala genç nüfusun sorunlarına çözüm ararken, birçok ülke yaşlıları için daha iyi bir hayat peşinde.
Çin’de yeni yasa: “Ebeveynlerinizi ziyaret edin”
2011 sayımına göre 1,3milyarlık nüfusa sahip olan Çin, yaşlıları korumak için yeni önlemler alıyor. Ülkede yürürlüğe giren bir yasaya göre, ebeveynlerini ziyaret etmeyen yetişkin çocuklar para veya hapis cezasına çarptırılacak.
Çin yönetimi, yeni “Yaşlı Hakları Yasası”, giderek daha büyük bir sorun haline gelen “yalnız yaşlılar” sıkıntısını, çocuklara ziyaret zorunluluğu getirerek çözmeye çalışıyor. Yakın dönemde yürürlüğe giren kanunla, evlatların, anne babaların “duygusal ihtiyaçlarını” dikkate almaları ve onları ” ihmal etmemeleri ya da aşağılamamaları” konusunda uyarıyor.
Şimdi, Çin’de herkes bu yasanın nasıl uygulanacağını sorguluyor. Çünkü kanun, evlatları ebeveynlerini hangi sıklıkta ziyaret etmesi, duygusal ihtiyaçlarına nasıl karşılık vermeleri gerektiği konusunda düzenleme getirmiyor.
Yasada sadece , “Anne ve babalarından uzak yaşayanlar, onları ziyarete daha sık gitmelidir” deniyor.

shutterstock_142894984

Tabi, kanunun tamamen yaptırım gücünden tamamen yoksun olduğu da söylenemez. Ülkenin hukukçuları, kanunla toplumun dikkatinin yaşlılar sorununa çekildiğini ve aynı zamanda bu konuda açılabilecek davalar için bir başlangıç olabileceği görüşünde.
Ancak Çin’deki genç nüfus, ebeveynlerini daha sık ziyaret etmedikleri takdirde hapse gireceklerini düşünmüyor.
Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, Çin’de de yaşlanan nüfusun getirdiği sorunlar gün geçtikçe artıyor. Yayınlanan istatistiklere göre, 2010 yılında 60 yaş ve üstünde olanların sayısı 178 milyondu. 2030’a kadar bu sayının 400 milyona yaklaşması öngörülüyor. Yine de yeni “Yaşlı Hakları Yasası” konusunda toplumda görüş birliği sağlanmış değil.

shutterstock_135273305

Neyse ki Türkiye, henüz yaşlılarını, evlatlarına yasal yaptırım uygulayacak noktaya gelmedi. Ama ülkemizde “yaşlı” diye tanımlanacak nüfus ne kadar merak ediyorum. Ya da yaşlıların ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda, aile bağları ve toplumsal dayanışma dışında neler yapılıyor?
Öyle ya da böyle, siz eğer hala sahipseniz ebeveynlerinizin değerini bilin. Onlar var oldukça siz çocuksunuz…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın