Saçlarınızı Doğru Şekilde mi Yıkıyorsunuz?

0

Saçın türüne göre kullandığımız şampuanlar, bakım kremleri ve saç bakım ürünleri değişiyor. Kıvırcık saçlı birisi olarak söyleyebilirim ki saçıma uymayan bir şampuan ve krem kullandığımda tam bir bonus kafa oluyorum.

İşin özünde saçın yıkarken terbiye edilmesi var. Saç tiplerine göre formüle edilmiş ürünler ve uygulama teknikleri değişiyor.

İnce telli saçlar sönüktür ve yağ gözenekleri fazladır. Yağlanma problemi olan bu tip saçlara silikon bazlı şampuanları kullanmayın. Ağırlık yaratan krem bazlı şampuanlardan da uzak durun.

saçgüzelliği

İşlem görmüş saçlar hassastır, yıkama sıklığına dikkat etmek gerekiyor. Saç rengini koruyan şampuanları kullanın. Parlaklık veren ve renk koruyan bakımları ayda birkaç kez kullanın. Sıcak su ile saçları yıkamayın, boya daha hızlı akar.

Kıvırcık saçlar hassastır ve çabuk kırılır. Sülfat içermeyen ürünler kullanın, sülfat saçı kurutur. Çok sık yıkamamaya çalışın.

Kepekli saçlarda çinko içeren şampuanlar, katranlı sabun ve şampuanlar tercih edin. Cildin yenilenme dönmelerinde kepek artar, yağ salgısının fazla olduğu kafa derilerinde daha çok görülür. Bakım yağları kullanarak nem bakımı yapın.

saçtipleri

Saçları doğru yıkamanın püf noktaları;

Saçın en çok kirlenen kısmı saç dipleri, şampuanı sadece saç derisine uygulayın. Uçlara yapılan fazla şampuan kurutup güçsüzleştirir.

Saç dibine şampuanı sürüp uçlara doğru akıtarak temizleyin.

Aşağıya doğru saçların içinden elleri geçirerek tarayıp durulamak da saçların karışmasını engeller.

Her yıkamadan sonra bakım kremi kullanmayın, kremin fazlası da aşırı nemlendirerek saçı kurutur.
saçyıkama

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın