Sabırsız Davranmak Şart mı ?

0

Sabretmek denilen şey eskidenmiş, bizim kuşakla 17 yaş kuşağını karşılaştırınca daha çok anladım.

“Hemen, şimdi, şu an, derhal yapmalıyım.”  Diyoruz,  o an olması şartmış gibi. Aslında bir tür hastalık bu sabırsızlık, tahammülsüzlüğü de beraberinde getiriyor.
Soyunma kabinlerinde sıra beklerken, bankada kuyruktayken ya da kasada beklerken, lokantada yemek  isterken, trafikte sıkıştığınızda  siz olmaktan çıkıp bir canavara dönüştüğünüz olmuyor mu?  Sabır eşiği denen olgu gerçekten de var. Sabrınızı zorlayan şeyler bitmiyor. Çocuğunuz, arkadaşlarınız, uykusuzluk, açlık bile sizi delirtebilir.

Anlaşılan, insanlar birbiriyle konuşmayı, saygıyı ve doğal olarak da sabırlı olmayı unuttu. Tahammül kelimesi anlamını kaybetti.

Aynı anda birden çok işi yapmak, odaklanma yeteneğini zamanla yıpratıyor. Bu da da sorun çözme, yargılama, sabırlı ve kararlı olma becerilerine zarar veriyor.

Bunun nedenlerini anlamak zor değil;  evdeki sorumlulukların bireylerde yarattığı gerginlik ve yoğun çalışma yaşamı insanları yoruyor. Teknolojik gelişmelerin  yüz yüze iletişimi koparması da tuzu biberi oldu.

Sabırlı olmak, huzurlu yaşamanın anahtarı ve bir erdemdir. Sabırsızlık fevri davranışlara ve kontrolü daha çabuk kaybetmeye neden oluyor. Üstelik yanlış kararlar vermeye neden oluyor.
Başkalarının haklarına saygı duymayı, sağduyuyu ve bunları çocuklarımıza aşılamayı başarabilmeliyiz.

sabır

Sabırlı davranmanın yolları neler;

  • Öncelikle hayatınızı basitleştirin. Vaktinizi doğru kullanmak şart, bunun için önceliklerinizi doğru belirleyin.
  • Gerçek hayatta işler istediğiniz hızda yürümeyebilir. Gerçekçi olun, zamanın kendi hızında ilerlediğini kabul edin.
  • Durmayı öğrenmek gerekiyor.
  • Kontrol edemeyeceğiniz koşullar için sabırsızlanmayın. Onun yerine kontrol edebileceklerinizi  tespit edin. Randevunuza yetişmek için zorlandığınızda sinirlenmek yerine, ulaşmanın başka yollarını bulmaya çalışın.
  • Sabırsızlık işareti olan vücut hareketlerinden kurtulamasanız bile kontrollü davranmaya çalışın.  Vücudunuzu kasmaktan vazgeçmek, oflayıp,poflamayı bırakmaktan bahsediyoruz.
  • Elimizde olmayan kontrolünüz dışında gelişen konuları büyütmemek sabırlı olmayı sağlar.
  • Puzzle ya da minyatür gibi sanatlarla uğraşmak da hem dinginlik sağlar, hem de sabırlı olmaya yardımcı olabilir.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın