Sabah Harvard, Öğleden Sonra Stanford…

0

 Türkiye’de milyonlar heyecanla bekliyor. Hayır, koalisyonun kimler tarafından kurulacağı değil onların derdi. Çocuklarının geleceğinin ne olacağı kaygısını yaşıyor analar babalar.

sabah harvard1

Bir yanda TEOG sonuçlarının ne zaman açıklanacağı muamması, diğer yanda üniversitede nereye yerleşecek telaşı… Kısacası gelecek ile ilgili beklentiler…

   İşte tam da bu günlerde Amerikan basınında yer alan bir haber bana “ne olacak bu gençlerin hali? “ sorusunu hatırlattı. Olay aslında bir dönem hepimizin çok eğlendiği bir reklam filmini çağrıştırdı. Hani bir anne oğlunun akademik başarısını ballandıra ballandıra anlatırken, çocuğunun İngiltere’nin iki prestijli üniversitesine birden kabul edildiğini söylüyordu. İki okul arasında tercih yapamadıklarından dem vuran anne, çocuğun sabah Cambridge, öğleden sonra da Oxford’a gitmesi kararını aldıklarını belirtiyordu.

sabah harvard8

 

   İşte tam da buna benzer bir olay, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanıyor. Adı açıklanmayan bir lise son sınıf öğrencisi ailesine “masum” bir yalan söylüyor. 17 yaşındaki genç kız kendisinin ülkenin hatta dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard ve Stanford tarafından kabul edildiğini söylüyor. Üstelik bu iki köklü eğitim kurumu öğrenciye hatırı sayılır bir burs da önermiş. Anne babasını etkilemek için bu tehlikeli yolu seçen genç kız, üniversitelerin kendisini kazanmak için, aynı bizim reklam filminde olduğu gibi ,sabah Harvard, öğleden sonra Stanford formülünü önerdiklerini de iddia ediyor.

sabah harvard4

 

Bu kadar yalan yetmezmiş gibi kızımız, kendisini Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Harvard’ı seçmesi için ikna etmek için aradığını da ekliyor.

     Genç kızın bu “üstün” başarısı dilden dile yayılırken hikaye sonunda medyada da yer buluyor. Ve güneş balçıkla sıvanamıyor. Gerçekler ortaya çıkıyor. Sonrasında ne olduğu, genç bir insanın böylesine yalanlara hangi duyguyla baş vurduğu konusunda bilgimiz yok.

 

sabah harvard

sabah harvard

Giderek daha rekabetçi hale gelen dünyamızda gençlerin işi hayli zor. Dileriz, sınav sonucu bekleme ve yerleştirme sürecinde olan tüm gençler, kendilerini mutlu edecek haberleri alırlar…

  

  

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın