Ruh Sağlığınız İçin Size Destek Verecek Gıdalar

0

Bazı yiyecekler vardır ki, sadece sizi beslemekle kalmaz bir de ruhunuza iyi gelir.Güne başlarken sabah iyi hissederek kalksanız bile, evden çıktığınızda ya da işe geldiğinizde sinirlerinizi bozan bir çok şey arka arkaya gelmiş olabilir..Hiç yabancı gelmiyor, değil mi?

Tahmin edebildiniz mi bu gıdaları, bir bakalım;

  1. Yumurta; Kahvaltıda yenilen 2 adet yumurta, hem kilo kaybına yardımcı oluyor hem de diyetteyseniz psikolojinizi olumlu etkiliyor.B vitamini,çinko,protein ve iyot zengini yumurta enerjinizi de yükselttiği gibi, gün boyunca da koruyor.
  2. yumurta

  3. Kuşkonmaz; Vücudunuzda serotonin hormonu, yani mutluluk hormonunun sentezine katılan triptofan isimli bir aminoasit içeriyor.Ayrıca, depresyonun üstesinden gelmenizi sağlayacak olan folat içeriği de var.
  4. Bitter çikolata; Çikolatanın sağlıklı yönü içerdiği kakodan geliyor.2o gram bitter çikolata, canınızın tatlı istediği, enerjinizin bittiği ve mutsuz olduğunuz zamanlarda kurtarıcınız oluyor.
  5. çikolata6

  6. Çeri domates; Beyin gelişimini destekleyen likopen, domatesin kabuklarında bulunuyor.Beyinde depresyona yol açan etkenlerle savaşıyor.
  7. Pazı; Yüksek magnezyum içeren pazı, bu özelliğiyle depresyona iyi geliyor.Beyinde enerji seviyesini de arttırıyor.Ispanak da aynı görevi görür.
  8. Yoğurt; Süt ya da yoğurt içerdiği kalsiyumla beyne mutluluk veren sinir ileticilerinin hareketini sağlıyor.Depresyonun yanında kaygı, huzursuzluk ve unutkanlığa da iyi geliyor.
  9. yoğurt

  10. Kuzu ve dana eti; kırmızı et demir eksikliği ve kansızlığa iyi geldiği gibi, vücutta metabolizmayı uyaran ve stres hormonlarını azaltan konguje limoleik asit içeriyor.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın