Reza Zarrab Miami’de Tutuklandı

0

Türkiye gündemine dün gece Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen bir tutuklama haberi damgasını vurdu. Reza Zarrab, Amerika Birleşik Devletleri’ne gidince İran yaptırımlarını ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarından FBI tarafından Miami’de 19 Mart Cumartesi günü yakalanmıştı.

Zarrab, dün de yine Miami’de mahkeme tarafından tutuklandı.  Zarrab, ve iki İran vatandaşının İran  yararına olacak biçimde sahtekârlık yaparak, yüz milyonlarca dolarlık bankacılık işlemi yürüttükleri iddia edildi. Davada, savcılık her üç şüpheli için Amerika Birleşik Devletleri’ni dolandırmaktan 5 yıl, İran’a yaptırımları ihlalden 20 yıl, bankacılık sahtekârlığından 30 yıl ve kara para aklamaktan 20 yıl olmak üzere toplam 75’er yıl hapis istedi.

zarrab miamide tutuklandı

Şarkıcı Ebru Gündeş’in eşi olan Zarrab, Türkiye’de 17 Aralık rüşvet operasyonunda 70 gün gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Zarrab’ın geçtiğimiz günlerde İran Petrol Bakanlığının 2,8  milyar dolarını çalmakla suçlanan ve idam cezasına çarptırılan İranlı iş adamı Babek Zencani’nin  Türkiye’deki ortağı olduğu da iddia edilmişti.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın