Regl Döneminde Neler Oluyor

0

Kadınların en önemli günleridir o günler, öncesi sonrası derken nereden baksanız en az 10 gün alır sizden. Hatta bir bakmışsınız 15 gün yine gitmiş hayatınızdan onun telaşı ile. Regl, hamile kadınlar hariç, genç kızlıktan başlayıp menopoza girene kadar geçen sürede her ay düzenli olarak adet (kanama) görülmesidir.
Bu dönem, önce ruhsal sonra fiziksel olarak kendisini gösterir. Sabrınızın dayanma sınırları zorlanır, gücünüz elinizden kayar gibi olur, enerjiniz tükenir, canınız yanar. Normalde size dokunmayan şeyler dokunur, iş yerinde veya evde her şey gözünüze batar. Daha agresif, daha panik de olabilirsiniz eğer gergin bir ortamda çalışıyorsanız. Yani bu dönemlerde biraz kişilik değişikliği de yaşanır.
Regl dönemi; Baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, asabiyet, göğüsler ve karında şişkinlik ile rahatsız edici gerginlik, uykusuzluk, terleme, ağırlıklı tatlıya düşkünlük, iştah artışı, sabırsızlık, ruhsal gerginlik gibi hem ruhsal hem fiziksel belirtiler gösterir.
Bu dönemde baş ağrıları varsa, migren ağrılarınız artabilir, alerjiniz varsa sizi bu günlerde rahatsız edebilir. Veya başka kalıtsal rahatsızlıklarınız, regl dönemlerinde daha çok baş gösterebilir.
Kadınlar için yani kadınlık için regl bir hastalık değil, kesinlikle yaşanılması gereken sağlıklı doğal bir süreçtir. Burada önemli olan bu süreci rahat, huzurlu, daha az olumsuz etki ile geçirmek ve yaşam kalitesini artırmaktır.
1. İlki ve en önemlisi düzgün beslenme. Ağırlıklı sebze ve meyve tüketip, az işlenmiş doğal gıdalar yemelisiniz. Pirinç, patates, beyaz etler, baklagiller de yine tüketebileceğiniz diğer gıdalar.
2. Bol su için, kafeinli ve gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.
3. Çikolata gibi çok tatlı ve çok tuzlu yiyecek ve içeceklerden tüketmek, kan şekeri dengenizi bozacağı için bu dönemlerde özellikle kaçının. Kan şekerinin ani iniş ve çıkışı fiziken olduğu kadar ruhsal dengenizi de olumsuz etkileyebilir.
4. Açık havada yürüyüşler yapın. Egzersizi hayatınızdan eksik etmeyin.
5. Sizi mutlu eden aktiviteler ile uğraşın, sevdiğiniz ve sohbetinden keyif aldığınız arkadaşlarınızla vakit geçirin.
6. Çok ağrılı, sancılı veya sizi fazla yıpratan regl dönemleri geçiriyorsanız da mutlaka bir doktordan destek alın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın