Ramazan Geliyor, Kilo Almamak için Dikkat!

0

Ramazan’da oruç tutarken aç kalma süresinin uzun olması, metabolizmayı yavaşlatacağı için normal zamandaki beslenme düzeni sürdürüldüğünde kilo almak kaçınılmaz olabilir. Oruç tutarken vücutta yağ birikimine neden olan besinlerden kaçınılması gerekiyor.

Sahurda Ne Yenmemeli?
Sahurda, doğru besinleri tercih etmek, oruç tutulan saatlerde açlığı önler, uyku isteğini azaltır ve daha dinamik bir gün geçirmede vücuda zindelik sağlar. Sahurda yumurta, peynir, süt, yoğurt, ekmek, yulaf ezmesi, zeytin, ceviz içi, çorba, komposto veya meyve, tercih edilebilecek besinlerdir.
Protein içeren besinler, midede sindirimi yavaşlatıp ve boşaltımı geciktirir; bu nedenle tokluk süresini uzatır. Çorba, ayran, süt veya komposto gibi sıvı içeriği yüksek besinler, hacim kaplayarak tok kalmayı sağlar ve sıvı gereksinmesini karşılar. Sahurda, börek, tost, sucuk, salam gibi ağır besinler yerine; yumurta, peynir, süt gibi kahvaltılıkları tercih etmek zinde kalmayı sağlar.
Sahurda süt, yumurta, peynir, tam buğday ekmeği, ceviz içi ve tatlı olarak meyve ya da tahin pekmez tüketilebilir.
çorba6

İftar’da Ne Yemeli?
İftarda yenen kızartmalar, tereyağı ile pişirilmiş tencere yemekleri, hamurlu tatlılar, pilav ve makarna gibi yemekler vücutta yağlanmayı artırır. Bu durumda kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz kaçınılmaz. Tüketilen besinlerin miktarına ve zamanına çok dikkat edilmelidir. İftarda, çorba, ardından etli sebze veya zeytinyağlı sebze yemeği, ızgara et, yoğurt, ekmek ve salata ideal bir öğün olur.
iftar

Ne İçtiğiniz de Önemli!
Susuz kalan vücut; yorgunluk, kas krampları, deride kuruma, sindirim sisteminde zorluk, sersemlik ve sıcaklık hissine sebep olur. Sahura kalkılınca, iftar sırasında ve sonrasında yatana kadar sıvı tüketimini ihmal etmemek gerekir. Asitli ve gazlı içeceklerden uzak durun.

Tatlı mı?
Oruç tutanlar akşam yemeği sonrası tatlı ister. Ancak tatlı tüketimini sınırlandırmak ve doğru tercih yapmak sağlık için önemlidir. Güllaç, kazandibi, dondurma veya meyveli kuplar bu tercihler içinde yer alabilir.
gullaç

En Tehlikelisi PİDE!
Ramazan pidesi beyaz undan yapılır ve kalorisi diğer ekmeklere oranla daha fazla. İştahı azaltmak yerine artırır; çünkü glisemik indeksi yüksek olduğundan kan şekerini hızlı yükseltip çabuk düşürür. Hızlı depolanıp vücutta yağlanmayı artırabilir. Bu nedenle tüketimini sınırlandırmak yararlıdır.
pide

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın