Ramazan Geldi, Hoş Geldi

0

On bir ayın sultanı geldi. Ramazan başladı. Hem ruhen hem bedenen arınma zamanı… Ama mevsim itibariyle sıcaklara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca beslenmeye özen gösterilmeli. Ramazan ayında uzun aç kalma süresine bağlı olarak zayıflamayı beklemek de çok doğru değil. Ramazan ayında metabolizma yavaşlıyor. Özellikle Ramazan ayının ilk 10 gününde vücut değişen koşullara uyum sağlamaya odaklanıyor ve metabolizma yavaşlıyor. Çünkü vücut uzun süre gıdasız kaldığından depolama yoluna gidiyor. Bunun üzerine zengin iftar sofralarını da eklerseniz, daha ilk günden önlem almanın gerekliliği ortada.
iftars
Saatler süren orucun ardından sıvı kaybını göz ardı etmemek lazım. İftarda orucun bir bardak su ile açılması ardından çorba ve salata yenilmesi sağlıklı bir tercih olabilir. Bir süre sonra da ana yemekler geçilebilir.

güllaç
Bu yıl Ramazan’da 16-17 saat açlık ve susuzluk söz konusu. O nedenle mutlaka sahura kalkmaya özen gösterilmeli. Sahurda protein ağırlıklı beslenme orucun daha rahat geçmesini sağlar. Karbonhidrat tüketimi, başlangıçta doygunluk hissi verse de sonrasında kısa sürede acıktırır. Beslenme planında mutlaka karbonhidratla protein dengesine dikkat etmek gerekir. Makarna, börek ve tatlının yanında yoğurt, az yağlı süt, yumurta ,peynir tüketilmeli.Ama en çok da su…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın