Radyodan Ayrılamam Ama Podcast ve Periscope da İlgimi Çekiyor…

0

İtiraf edeyim ki; ben bir ekranın karşısında uzun süre oturabilenlerden değilim. Dizi filmlerin, ne dilinden anlıyorum, ne de dakikalar süren bakışma sahneleri ilgimi çekiyor. Arada “bu sefer olacak!” diyerek deneme yapıyorum, ancak bu kez de bitmek bilmeyen reklamlar yüzünden hikayeden kopuyorum. Hem o kadar uzun bir zamanı, 10 dakikada anlatılabilecek bir senaryo için harcamak da işime gelmiyor.

Sadece diziler değil, haberler, tartışma programları da ayrı  sıkıntı. Bu ülkede yaşayan herkes gibi “son dakika” bağımlısı olduğum bir gerçek. Bir çok tartışma programını gündemimden çıkarabilmeyi becerdim ama haberleri takip etmekten vazgeçemedim. Onun için ise bulabildiğim çözüm televizyona, radyo muamelesi yapmak….

Televizyon programlarını dinlemekle yetinmiyorum elbette. Radyodan kopamayanlardanım… Hem radyo dünyasında, günümüz televizyonlarına oranla seçenek daha fazla. Her türden müzik, haber, kültür hatta sadece trafik yayınlarının olduğu bir mecra radyo.

Hand on a mixer, operating the leader

Hand on a mixer, operating the leader

Özellikle de sabahları radyo dinlemeyi seviyorum. Çünkü hem yapmak zorunda olduğum işleri aradan çıkarıyorum, hem de günü yakalıyorum. Üstelik de kasvetli görüntülere ve seslere maruz kalmadan. Ayrıca radyo programcılarının yayınlarına gündemi ve insanları, sosyal medya aracılığı dahil etmeleri de durumu  daha da renklendiriyor. Sabahları favori programımı yazmadan geçemeyeceğim. Nihat Sırdar’ın sabah yayınlarını hiç kaçırmıyorum…

Teknoloji ile arasını iyi tutmaya çalışan biri olarak, Podcast uygulamaları ve Periscope yayınlarını da takip etmeye uğraşıyorum.

podcast yeni teknolojinin nimeti

 

Podcast diye adlandırılan şey, taşınabilir cihazlarda dinlenebilen, izlenebilen ve hatta indirilebilen medya dosyaları. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar aracılığı ile rahatlıkla ulaşılabilir bir dünya. İlgi duyduğunuz bir çok alanla ilgili bilgi elinizin altında.

Periscope ise nispeten yeni bir sistem. En kısa şekilde tarifi, internet üzerinden canlı yayın yapmasını sağlayan sosyal bir platform.

periscope yeni mecra

Kötü kullanımlarını bir kenara bırakırsak, özellikle izlenirlik, tiraj ya da farklı gerekçelerle medyada yer bulamayan konulara farklı bakışları yakalayabildiğiniz bir ortam. Canlı yayın yapan kişiyle anında iletişim kurabilme lüksü de var.

ünsal ünlü

Bu mecrada düzenli olarak günde iki kez yayın yapan Ünsal Ünlü hem gazete başlıklarını kendine has yorumuyla aktarıyor hem de geniş katılımlı bir tartışma ortamını sağlıyor.

Sonuç olarak bilgi sahibi olmak günümüz insanının en temel ihtiyaçlarından biri. Elimizin altındaki teknoloji bizlere bunun için sonsuz ufuklar açabiliyor ama ben yine de dinlenebilenleri tercih ediyorum… Tam da bu konuyu yazarken, televizyon ekranları karartılıyor radyolar susturuluyor. Ne yazık ki…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın