Pozitif Olmak mı İyi, Kötümserlik mi?

0

Hayata her zaman olumlu tarafından bakan su katılmamış bir iyimser olarak bu soruya cevap arıyorum. Gerek özel, gerekse iş hayatımda her zaman bardağın dolu tarafını görmeye çalıştım. Bunun hem avantajlarını hem de dezavantajlarını yaşadım. Pozitif olmak, etrafımdakileri motive etmek, sıkıntılarından uzaklaştırmak, ışık saçmak beni mutlu ediyor. Ayrıca insan ilişkilerinde başarılı olmamda da rolü var. İş hayatımda çıkan sorunlardan daha çabuk toparlanmama, çevreme moral vererek daha çabuk çözüme odaklanmama yardımcı oluyor.
Gülen bir yüz gördüğünüzde nasıl içimiz açılıyor, kötümser birinin ise negatif etkisinden bir an önce kaçıp kurtulmak istiyoruz değil mi?
kadın34

Kötümser kişiler, her kötü durumdan kendilerini sorumlu tutarak, kendilerini depresyonun kollarına bırakıyorlar. Üstelik bağışıklık sistemleri zayıfladığından, sık sık hastalanmaları da kaçınılmaz oluyor.Çevrenizdeki kötümser kişilere şöyle bir bakın, devamlı bir memnuniyetsizlik hali, hayata hep siyah gözlüklerin arkasından bakma durumu… Hayat böyle geçmez ki !
İş hayatında durum daha vahim, verimsiz çalışma düzeni diğerlerini de olumsuz etkiliyor. Motivasyonu ve performansı düşük olduğundan terfi imkanları da kısıtlanıyor, bu da çalıştığı iş yerine olan bağlılığını etkiliyor. Anlayacağınız, zincirleme reaksiyon gibi.
iyimser2

Nasıl daha olumlu yönünden bakabiliriz hayata;
• Geçmişte yaşadığımız olumsuz tecrübelerin, gelecekte de başımıza gelebileceği fikrini aklımızdan çıkaralım.
• Yeni bir işe ya da projeye başlıyorsak “nasıl başaracağım” yerine, “kendimizi geliştirecek bir fırsat” olarak düşünelim.
• Gerçekçi olmayı unutmayalım, iyinin kötünün üstesinden geleceğine inanalım.Yani dengeyi bulalım.
• Etrafımızda pozitif kişilerin olmasına özen gösterelim, modumuzu değiştirecektir.
• Kendimizi meşgul edecek uğraşlar bulalım; çocuklarla oynamak, müzik dinlemek,arkadaşlarımızı daha çok ziyaret etmek gibi.
• Hayatın sonsuz olmadığını düşünerek, yaşadığımız sürece keyif almaya bakalım.Her anı değerli ve olumsuz şeylerle vakit kaybetmeye değmez.
• Olumlu ifadeleri daha çok kullanalım; “her şeyin üstesinden gelebilirim”, “B planım da var” demekten kaçmayalım.
• En önemlisi, gülmeyi, mutlu olmayı ve sevgimizi paylaşmayı ertelemeyelim.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın