Popüler Protein Diyetleri Zayıflatıyor, Ama…

0

Yeme davranışları gösteriyor ki, hangi besin grubundan mahrum kalarak diyet yapıyorsanız, o gruba karşı iştahınızı kontrol edemiyorsunuz.

Hızlı zayıflamanın en kolay yolu protein diyetleri, hayvansal gıdalara ulaşımın daha kolay olduğu günümüzde daha çok tercih ediliyor. Ama haftada kaybedeceğiniz kilo miktarı, kilonuzun % 2’sini geçiyorsa bedeninize zarar veriyorsunuz.

Hayvansal proteinlerden zengin, düşük lif içeren, doymuş yağ oranı yüksek, antioksidan çeşitliliği az ve kalori kısıtlaması olmayan bu diyetler ilk 8 haftada iyi sonuç verdiriyor. Sonrasında diğer diyetlerden farkı kalmıyor.

zayiflamatrendleri

Günlük tüketilmesi gereken protein çeşitleri ve miktarları;

Günde 2-3 porsiyon yağı azaltılmış veya yağsız süt ve yoğurt tercih edin. Vücut yağ kompozisyonunu daha kolay azaltır.

İştah yönetimini desteklemek için her gün 1 adet yumurta yiyin.

Yağı azaltılmış veya 100 gramında 10 gram yağ olan peynir uygun olur.

Haftada 1-2 gün balık, 2-3 gün hindi ve tavuk eti, 2-3 gün kırmızı et yiyin.

Bitkisel protein içeriği yüksek, kalp damar sağlığını destekleyen ve kansere karşı koruyucu etkili kuru baklagilleri çiğ miktarı 40 gram olacak şekilde her öğüne katın. Özellikle hayvansal proteinlerin yanında tüketin.

proteindiyetleri

Yüksek protein diyetleri hızlı yaşlandırıyor. Kontrolsüz karbonhidrat açlığı yaratıyor. Kanser riskini artırıyor. Bağırsaklardaki dost bakterileri azalttığı için kabızlık yaratıp kolona zarar veriyor. Kas oranını artırmak için yapsanız da kaliteli karbonhidrat tüketmediğiniz için kaslarınıza ihanet etmiş oluyorsunuz. Özellikle kadınlarda depresyon riskini artırıyor. Bellek sorunlarına neden oluyor.

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın