Plastik Yiyorsunuz!

0

Teknoloji yaşamın her alanında bize kolaylıklar sağlıyor. Ama verdiği zararları da konuşmak gerekiyor. Haydi, mutfağa gidelim. Ne yediğinizin farkında mısınız? Size “plastik yiyorsunuz” desem ne düşünürsünüz?
Üzgünüm ama bu konuda ciddi araştırmalar var. Öyle ki Amerikan yönetimi bile alarma geçmiş durumda. Süpermarketlerde satılan birçok gıdada- ki bunların arasında süt ürünleri, içecekler, pizza, et ürünleri de var, plastik kimyasalları bulunabileceği belirtiliyor.
Plastik kimyasallarının, meme kanseri, doğum anomalileri, şişmanlık, astım, çocuklarda davranış bozuklukları, erkeklerde cinsel işlev bozukluklarına neden olabileceği konusunda birçok araştırma mevcut. Ancak besin yoluyla bu kimyasalların vücuda ne kadar girebildiği henüz tartışılıyor.
Bu tartışmalar süredursun, biz günlük hayatımızda bu kimyasallardan nasıl uzaklaşabiliriz ona bakalım.
Öncelikle plastik kimyasalların en çok bulaştığı gıda çeşidi, süt ve et ürünlerine dikkat etmek gerekiyor. Sütün inekten sağılma aşamasından marketlere ulaşmasına kadar geçen süreçte yoğun plastik kullanımı kaygıları artırıyor.
Mutfakta plastik kullanımını en aza indirmek önemli adımlardan biri. Kalan yemekleri, plastik kaplar yerine camlarda muhafaza etmek en sağlıklı yöntem. Ayrıca mikrodalga fırınlarda plastik kap kullanımından kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Ayrıca gıdaları saklarken sıklıkla kullanılan plastik poşetlerle de aramıza mesafe koymak akıllıca olacaktır.
Et ya da balık alırken önceden paketlenmiş yerine taze olanı tercih etmek sağlıklı bir seçim olacaktır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın