Parayla Saadet Oluyormuş, ya da Tam Tersi…

0

Günümüzde evlilik denilen kurum büyük bir kriz yaşıyor. Öyle ki bazı ülkelerde boşanan çift sayısı evlenenleri aşmış görünüyor. Boşanma gerekçeleri de, ruhsal uyumsuzluk, şiddetli geçimsizlik, aldatmadan, ekonomik sıkıntılara kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Ancak para şu sıralarda evliliklerin önündeki en önemli sorun olarak duruyor. Nereden mi biliyoruz?
Amerika Birleşik Devletleri’nde son dönemde yapılan bir araştırmanın sonuçları, evliliklerde en büyük boşanma nedeninin para olduğunu ortaya koydu. Evli çiftler arasında parasal konulardaki tartışmaların daha uzun sürdüğü ve bunun üstesinden gelmenin çok zaman aldığı belirlendi.
Yani “para”, artık evliliklerin en büyük katili olarak gösteriliyor. Kansas Üniversitesi’nce yapılan, 4 bin 500’den fazla çiftin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, parasal tartışmalar boşanma nedenleri arasında ilk sırada yer aldı.
para5
Family Relations dergisinde yayımlanan araştırmada, çiftlerin gelir, borç ve varlık durumu incelendi. Araştırmacılar, çiftlerin geliri, borcu ya da varlık durumu ne olursa olsun para konusunda tartışmaların boşanma riskiyle bağlantısı bulunduğunu saptadı. Evliliklerde, para ile ilgili tartışmaların diğer konulardan daha yoğun ve uzun olduğunu ve toparlamanın daha fazla zaman aldığı, ayrıca bu konuda tartışan çiftlerin birbirlerine karşı daha kaba ve kırıcı bir dil kullandığı ortaya çıktı.
Peki, ülkemizde durum ne? Bu konuda henüz elimizde değerlendirme yapacak bir veri yok. Ama yakın çevrenizin konuştuklarına bir kulak verin. Neredeyse herkesin tek derdi geçim sıkıntısı. Belki de parayla saadet oluyordur? Kim bilir?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın