Panik Atak Şikayetiniz Varsa, Çaresi de Var

0

Çok rastlanan ve terapi ile rahatça çözebileceğiniz bu psikolojik rahatsızlıktan korkmayın. Çevrenizde bir çok insanın bu rahatsızlıkla mücadele ettiğini görüyorsunuz.
Aniden kalp krizi geçiriyormuş gibi hissedip ölüm korkusuna kapılırsınız, çaresi hemen dikkatinizi başka bir yere yöneltmek oluyor. Çok rahatsız etse de baş edemeyeceğinizi düşünseniz de o anda yaşadığınız fiziksel şikayetler sizi delirtmez.

panikatak5

Hızlı nefes alıp verdiğiniz için bayılma hissi gelir, ancak bayılmazsınız. Stresli olduğunuz için boynunuzdaki kaslar gerilir, nefes alamıyormuş gibi hissedersiniz.
Duygu ve düşünceler birbirini tetikler ve vücut harekete geçer. Birdenbire başlayan ataklar 10 dakika içinde doruğa ulaşır, oysa saatler sürüyormuş gibi hissettirir.
Panik hali insanların tehlike olarak gördüğü şeylere verdiği doğal fiziksel bir tepkidir ve korunmak için ortaya çıkar. Herkese göre tehlike algısı ve algının derecesi farklıdır. Bu tepkiler hayatta kalmayı sağlar çünkü kurtulmak için tüm bedeninizle hızla hareket edersiniz. Hızlı hareket için kaslarınıza kan pompalanır ve kalp daha hızlı çalışır.

panikatak4

Daha iyi görmek için göz bebekleri büyür, kolay nefes alabilmek için burun delikleri açılır, ter bezleri de çalışan bedeni soğutmak için devreye girer. Tüm bu bedensel reaksiyonlar sizin için faydalıdır.
Panik atak şikayeti çoğu kişide ortak özellikler gösterir; titreme,çarpıntı,nefes darlığı,terleme,baş dönmesi,göğüs ağrısı,soluğun kesilmesi,bulantı,karın ağrısı, sersemleme,uyuşma ve karıncalanma,üşüme,ateş basması,kontrolünü kaybedeceğini düşünme gibi. Hepsi psikolojik olan bu belirtiler dışarıdan değil kendi içinizden gelir. Panik anında yaşanan korkunun verdiği his, baş edemediğinizde dakikada 22 olan nefes süresi iki katına çıkar.
Risk altında olanlar genellikle iç çatışma ve ikilem yaşayanlar, ciddi bir travmaya maruz kalanlar, gelecek kaygısı taşıyanlar, kaygılı ve endişeli bir yapıya sahip olanlardır.

panikatak1

Astım, yüksek tansiyon ve kan şekerinin düşmesi de benzer şikayetler yapabilir. Gerçek nedeni bulabilmek için kontrolden geçmek gerekir.
Tedavisi en kolay olan psikolojik rahatsızlıklardandır. İlaç kullanmak şart değildir, hatta araştırmalar ilaç kullanımının iyileşmeyi engellediğini gösteriyor. Psikoterapi yöntemi en faydalısıdır, terapi esnasında hissettiğiniz tehlikenin hayal ürünü olduğunu ve kalbinizde bir sorun olmadığını öğrenirsiniz. Bu duyguları yaşayan herkes doğal olarak korkar, sadece siz değil.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.