Özgüvenin Azı da Fazlası da Zarar…

0

Özellikle kadınların aile içindeki sorumlulukları erkeklerden daha çok taşıması iş hayatındaki performansını etkileyerek yetersizlik duygusu yaratabiliyor. Bunun yanında erkeğe oranla kadının beden imajı da özgüveni etkileyen en önemli  nedenlerden birisi, kadın bedeni ile mutlu değilse yine kendini saklamasına yol açıyor.

Yetersizlik ve değersizlik duygusu özgüven eksikliğini besler. Bir de aile içinde eleştirel bir yapı varsa kaygıya eğilimli kişilik yapısı ve okul hayatındaki başarısızlıklar da özgüven eksikliğine zemin hazırlar.

Günümüzdeki yoğun çalışma koşulları ve beklentilerin yüksek olması, çalışma temposunun aşırılığı nedeniyle istenilen performansın gösterilememesi sıkıntı yaratıyor. Bu nedenle özel hayat kısıtlandığında ihtiyaç duyulan sosyal destek alınamıyor bu döngü de kişinin kendisini sürekli sorgulamasına yol açıyor.

özgüven13

Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz ve sevmeniz, öte yandan bu işi başarabilirim demeniz önemli…”Her şeyi bilen kişiden” bahsetmiyoruz elbette, aksi halde kişisel gelişim zorlaşır.

Özgüven eksikliği yaşayan kişiler, diğerlerinin kendisinden daha üstün olduğunu düşünür. İlişkilerine sınır koyamaz ve “hayır” diyemez. Kendisi için bir şey isterken ya da bir topluluk karşısında konuşurken üzerindeki baskı artar. Bu da hem zihinsel hem bedensel tükenmişlik hissi yaratabilir.

Burada yöneticilere de iş düşüyor. Yetenekli fakat kapasitesinin farkında olmayan çalışanını fark ettiğinde ona başarabilmesi için destek olmak.Bunu yapmanın yolu da takdir etmek, yeni sorumluluklara cesaretlendirmek,hata bile yapsa arkasında durmaktan geçiyor.

özgüven10

Özgüven nasıl artar;

  • Öncelikle zayıflıklarınızın farkında olun. Bunu azaltmak veya yok etmek için adımlar atın.
  • Aklınızdan geçen olumsuz düşüncelerden kurtulun. Kendinizi kötü hissettiren kişilerle yollarınızı ayırın. Problemler yerine çözümlere odaklanın.
  • Kendinize güvenin, yapabileceğinize inanın.
  • Arkadaşlarınıza güçlü yönlerinizi sorun ve bunları kullanın. Sizi güçlü kılan yönlerinizi ve sizi nerede görmek istedikleri konusunda geri bildirim alın. Sonra da bunları günlük yaşantınıza adapte edin.
  • İş hayatınızda kendi alanınızdaki herşeyi öğrenin, ne kadar hakim olursanız o kadar güveniniz artar.
  • Başarısızlığı asla kabullenmeyin. Kafanızdaki olumsuz sesi susturun, çözümsüz bir şey yoktur.
  • İmajınızı ve beden dilinizi değiştirin. Gülümsemeniz etrafınızdakilerin rahat olmasını sağlar. Göz teması, duruşunuz bir bütündür. Yavaşça konuşun, kıyafetinize ve özbakımınıza özen gösterin.
  • Hayat kolay değil, bir listeniz olsun. Bir tarafa başarılarınızı bir tarafa minnet duyduklarınızı yazın. Güveniniz azaldığı zamanlarda listeniz sizi tazeleyecektir.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın