Özgürlük Sizi Çağırıyorsa Nelerden Vazgeçebilirsiniz ?

0

Son dönemde çevremizde sarsılan hatta ne yazık ki yıkılan bir çok evlilik gördük. Her birinde canımız yandı . Kimisinin ardından yaşananları görünce, “hayırlısı buymuş…” dedik. Kimisinin ardından ise “değer mi?” diye kederlendik.
Haydi biraz şeytanın avukatlığını yapalım; Diyelim ki buraya kadarmış… Artık evliliğinizi bitirmeye karar verdiniz. Omuz omuza verdiğiniz mücadeleyi, nedensiz kahkahaları, bir dönem sonsuz olduğuna yemin bile ettiğiniz aşkı, çocuklarınız büyürken konuşmadan vardığınız anlaşmaları, nedensiz kıskançlıkları, sadece yanınızda olduğunda bile sizi güçlü kılan “eşinizi” bırakıp gidiyorsunuz… Çünkü birlikteyken kalbinizi ısıtan, aşık olduğunuzu düşündüğünüz ve şu ana kadar bir sır gibi sakladığınız “ yeni bir sevgili” var.

ayrılık1

Sadece bir senaryodan bahsediyoruz, hemen telaşlanmayın. Ama diyelim ki durum karışık. Ve yeni hayat sizi çağırıyor. Yeni hayatın sesine doğru koşmadan önce bir soluklanın ve kendinize şu soruların yanıtlarını verin.

Uğruna tüm düzeninizi yıkmaya kalktığınız “yeni sevgiliyi” ne kadar tanıyorsunuz? İnsan tutkuya bulaştığında yaşamın gerçeklerinden kolaylıkla kopabiliyor. O aşk sarhoşluğunun sonsuza kadar süreceğine kanıp var olan düzene karşı gözü kapalı olarak savaş açabiliyor. Ama her şeyin zamanla değişeceği ve her ilişkinin belli bir noktada monotonlaşacağı gerçeğini kimse gözardı edemez. Ve yine unutulmamalı ki “yeni sevgili” sizin evli olduğunuzu bilerek bu ilişkiye girdi.Yani tutkuya yalan bulaştı.

ayrılık7

Yaşadığınız gerçek mi? Evlilik dışı ilişkiler doğası gereği gizli tutulur. Ve bu ilişkinin tarafları ancak kısıtlı ve çalıntı anlarda birlikte olabilir. Bireyler bu sınırlı anlarda en sevimli yönlerini ortaya koyar. Ne zamanki gerçeklerle yüzleşmeye karar verilir işte o an ilişkinin can sıkıcı ve yıpratıcı yüzü görünür.Farkında mısınız?
Evliliğiniz değerlendirirken, tarafsız olabiliyor musunuz? Eşiniz ile yeni sevgiliyi kıyaslamak ne kadar doğru bir yaklaşım bilinmez. Herkes evliliğinden şikayetçi olabilir.Özellikle farklı bir heyecan yaşıyorsanız, tarafsız kalmak zor olabilir. Ama var olan düzene karşı “pozitif ayrımcı” bir yaklaşımla bakmak doğru olmaz mı? Onca yılın hiç mi hatırı yok?

Tamam eşiniz ile anlaşmakta eski heyecanı yakalamakta zorlanıyorsunuz… Peki öz eleştiri yapmaya hazır mısınız? Sizin hiç mi hatanız olmadı?

boşanmış3

Gelelim en hassas noktaya. Çocuklara… Yeni aşk ardından gelen ayrılma talebi eşinizi altüst edecektir.Bu kaçınılmaz.Ama hiç bir acı sonsuza kadar sürmez. Gelelim bu yaşananlarda hiç bir dahli olmayan çocuklara. Son noktada ebeveynlerin mutlu olması onlar mutlu eder ama bunun tek yolunun çocukların mutsuz olması ise ne olacak? Yani sizin mutlu olmanız,çocuklarınızın mutluluğundan daha mı kıymetli? Ya da bu ölçülebilir mi?
Bir evliliği yıkıp yeni bir düzene koşmak cesaret işi. Peki bu ilişki nasıl yürüyecek? Boşanma,ardından yeni sistem kurmak sağlam sinir gerektirir. Diyelim ki tüm engeller aşıldı yeniden evlendiniz… Bu evliliğin yürüyeceğinin garantisini kim veriyor? İstatistikler bu konuda pek umut verici değilmiş, bizden söylemesi…

Bir de bu işin mahalle baskısı var. Çevrenizden, ailelerden, dostlardan gelebilecek tepkiyi göğüsleyebilecek misiniz? Boşanma normal şartlarda eşlerin çevresinde de bölünmeye neden olur. Hele işin içine aldatma girerse,aldatan taraf kendini sonsuz bir boşluğa fırlatılmış olarak bulur.Çünkü dostlar, zor durumda kalan eşin etrafında kenetlenir.

ayrılık5

Yine de “yeni sevgili” size yetebilir… Ancak unutmamak gerek,evlilik sadece eşlerle sınırlı değil. Evlilik aslında bu süreçte biriktirdiğiniz tecrübeler,anılar ,dostlar ve kurduğunuz sistemdir.

Tüm bu sorulara rağmen, özgürlük sizi çağırıyorsa diyecek tek şey var;”rastgele”…

Sadece şeytanın avukatlığını yapalım dedik…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın