Ortak Sorunumuz : Yorgunluk

0

Çok koşuşturduğumuz, bir çok işi halletmeye çalıştığımız, yani benim deyimimle “bir kaç kapı yaptığım” zaman kendimi yorgun hissediyorum. Enerjim düşüyor, çok bitkin hissediyorum ve kendimi yatağa zor atıyorum. Amacımız belirli aslında, daha iyi yaşam standardı sağlamak için çalışmak ve işlerimizi yetiştirme telaşı. . Bunlar normal yorgunluk belirtileri bana göre.
Bir de farkına varmadan bizi yoran bir çok şey var;
1. Kansızlık; özellikle biz kadınlar demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşıyoruz. Ağır regl dönemleri, yetersiz beslenme baş nedenidir kansızlığın, bu da yorgunluğa sebep olur. Sindirim sistemi yoluna bağlı kanamalar da kansızlık yapar. Folik asit ve B12 vitamini eksikliğinde de yorgunluk görülür.
2. Yanlış beslenme; dengeli beslenmenin olmadığı bir hayat tarzında, sıvı alımı yetersizliğinde ve vücuttaki vitamin-mineral eksiklikleri de yorgunluk yapar.Tuzu aza aldığımız ve çok terlediğimiz zamanlarda halsizlik doğaldır.Sıvı alımına dikkat etmek ve vücuda enerji veren besinleri tüketmek sağlıklı olur.
yorgun5
3. Stres; her şeyin altında yattığı gibi yorgunluğun altında da stres yatıyor. Kaygılarımızı arttırıp, tüm enerjimizi alıyor ve yorgunluk yaratıyor.
4. Tiroid tembelliği; ülkemizde yine kadınlarda çok yaygın olan tiroid bezi yetmezliği de yorgunluk yapar. Ayrıca güçsüzlük, kilo alma, uyuma,depresyon, kas ağrıları ve bellek zayıflamasına sebep olur.Kandaki hormonlarda tiroid incelemesi yapılması gerekir.
5. Hareketsizlik; uzun süreli uykular, hareket etmeden boş boş oturmak tembellik ve bitkinlik yaratıyor. Yataktan kalkmak, dışarı çıkmak bile istemiyor insan bazen, çünkü enerjisi kalmıyor.Günü hareketli geçirmek, yürüyüşler, yüzmek rahatlatıp enerji veriyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın