Orta Yaş İstasyonu

0

Çevrenize bir bakın. Kadın erkek hemen herkes “sonsuz gençliğin” peşinde koşuyor. Estetik cerrahi ile fazlalıklardan kurtulma yoluna gidiliyor, kırışıklıklar ütüleniyor, saç ekiliyor. Mucize karışımlarla daha dinç bir vücuda kavuşmanın hayali kuruluyor. Artık kimse “yaşlanma” sözcüğünü duymak istemiyor. Şimdi moda, yaş almanın etkilerini yok etmek.
Fiziksel olarak ebedi gençliğin peşinde koşan bizler, bilim insanlarının, beynin “yaş almasını” engelleyecek buluş için biraz acele etmesini istiyor. Aslında hepimiz gerçeğin farkındayız. Orta yaş krizini dolu dolu yaşıyoruz.

shutterstock_143331490
Ne zaman orta yaş krizi başlıyor? Bir sabah kalkıp aynaya baktığınızda aklınızdan geçen hangi soru başlatıyor? O güne kadar kabullenilemeyen krizi açığa çıkaran nedir? Kaç yıllık evli olduğunuz, çocuğunun artık bir üniversiteli olması ya da sokaktaki çocukların “teyze, amca” diye hitap etmesi mi? Eskiden 40 yaş denildiği zaman kullanılan “yaşlı” sıfatı artık 50 yaş için bile düşünülmüyor.
Yine de üzülmeyin! Araştırmalara göre artık orta yaş için belirlenen yeni rakam 53. Orta yaş istasyonuna yaklaştığınızın ilk belirtileri, öğleden sonra kısa küçük uyku kaçamakları, kıyafet de yeni stil denemeleri, modern teknolojiye karşı öfke duymak. Ve yaşınız sorulduğunda “nüfus da yazan önemli değil, kendimi hangi yaşta hissettiğim önemli” yanıtına sığınıyorsanız eyvah! Orta yaş istasyonuna geldiğinizi nasıl anlarsınız?

şikayet5
Teknolojideki gelişmeleri takip etmekte zorlanmak ve bu dünyaya düşman kesilmek.
Öğleden sonra uykularına direnememek,
Gençliğinizde çok beğendiğiniz bir müzik grubunun adını hatırlayamamak,
Hastalıklarla daha çok ilgilenmek, doktor isimlerini ezberlemek,
Gürültüden nefret etmek, “en iyi çocuk komşunun çocuğudur” demek,
Görme ve duyma sıkıntıları yaşamaya başlamak,
Aynadaki görüntünüz hakkında hafifletici nedenler bulmaya çalışmak
İsimleri unutmak,
Şemsiye, gözlük veya anahtar gibi eşyaları unutmak,

sağlık15
Daha zor kilo vermek,
Eskileri atamamak, “bir gün işe yarar” diye biriktirmeye başlamak,
Kırışık giderici kremler için daha çok para harcamak.

Şu bir gerçek ki, yaşam tarzı, “sağlıklı olmak” için birinci kural. Kendiniz için seçtiğiniz yaşam tarzı sadece fiziksel değil ruhsal olarak da sizi tatmin ve mutlu etmelidir. İşte o zaman her sene +1 olan yaşınız sizi endişelendirmek yerine daha çok mutlu edecektir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın