Organ Bağışı Size Ne İfade Ediyor ?

0

Hep güzel konulardan bahsediyoruz; ailemizle, çocuklarımızla,kendimizle ilgili…Bugün okuduğum bir yazı bunu düşündürdü ve kalbime dokundu. Evet, herkes güzel bir hayatı hak ediyor, ama yaşamak için yeniden hayata tutunmak için hergün ölüp dirilen başka birileri de var bu dünyada. Onları görmezden gelmeyelim.
Eşime her zaman söylediğim bir şey var, “Vasiyetimdir, bana bir şey olursa organlarımı bağışlayın”. Hayatı güzel ve sağlıklı yaşamayı herkes ister ama gün gelir de ölürsek, neden başka birileri yaşamaya devam etmesin. Medyada sürekli okuyoruz organ bağışı bekleyen çaresiz insanları ve onların ailelerinin yaşadığı zorlukları görüyoruz. Üstelik bunlar sadece birkaçı…

organ

Organ nakli beklemek hastalar için çok dramatik bir süreç, kabul etmek gerekir ki organları bağışlayacak olan aile için de öyle. En acılı zamanlarında, bir de vakitsiz kaybetmişlerse nasıl onay istenecek, bir de çocuksa ölen daha da zor. Hiç kuşkusuz onların acısına ve kararına saygı duymak gerekiyor. Ben yine de yapılacak bağışla, kaybedilen kişinin diğer hastalara hayat ışığı olduğunu düşünüyorum. Ailelerin de böyle düşünerek karar vermeleri gerekiyor, bir can kaç kişiyi hayata bağlıyor…Kaç ailenin evinde yeniden bir yaşam oluşturuyor ?
Türkiye’de 2013 yılında 1.414 beyin ölümü gerçekleşmiş, organ bağışına ise sadece 323 aile onay vermiş. Organ bağışı beklerken göçüp giden hasta sayısı 1.024 ve halen ulusal organ listesinde umutla bekleyen 30.000 hasta var.
Gelişmiş ülkelerde organ bağışı yapanların sayısı milyonda 25 iken, ülkemizde milyonda 4,6 kişiymiş. Ülkemiz canlıdan nakillerde dünyanın ilk 10, Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasında yer alıyor. Canlıdan nakil arttıkça, kadavradan nakil azalıyor.

organ1

Kadavradan nakiller daha uygun olmasına rağmen, ülkemizde beyin ölümü kavramı çok iyi bilinmiyor. O nedenle aslında bu kavramın anlatılması gerekiyor. Beyin ölümü ile klasik ölüm arasında hiç fark yok, insanın ölümü sadece beyin ölümüyle gerçekleşir.
Sağlık Bakanlığı onaylı 111 merkezde organ nakli yapılıyor ve başarı oranı Avrupa ülkeleriyle eşdeğer. Hava Ambulans Sisteminin filosu da organ naklinin hizmetinde organ ve nakil ekiplerinin taşınmasına destek veriyor.
Önemli olan neyi yaparsak kendimizi daha değerli hissederiz; birinin hayatını bu yolla kurtarmak da bence bunlardan biri.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.