Online Alışveriş Bağımlısı mı Olduk Yoksa ?

0

En başında tasarruf diye başladığımız internet alışverişi artık çığ gibi büyüdü ve bütçe sınırlarını zorlar hale geldi. Çok cazip mailler ile ataklar halinde devam eden bu çılgınlığa dur demenin zamanı gelmedi mi sizce de. Vakit ve nakit tasarrufu derken, dikkatli davranmaya çalışmak gerekiyor. Boşanma nedeni bile oldu bu durum günümüzde. Satıcılar ise, bu durumdan son derece memnun olan tek taraf.
Hatta size bu konu ile ilgili komik bir örnek verelim. Bir işyerinde sorumlu müdür ve yardımcısı -artık ne kadar vahim derecede bağımlı iseler- her zamanki gibi sabah işe gelir gelmez ilk iş, meşhur alışveriş sitelerini gezmeye başlamışlar. Sitelerden birinde, açılışta kuş cıvıltıları sesi geliyormuş. Bizim bağımlılar kendilerini alışverişe o kadar kaptırmışlar ki, kuş sesini gerçek zannedip işyerinde bir süre kuş aramışlar. Gerisini siz düşünün artık…
Cazip yanları yok mu, mutlaka var. Her şeyden önce bilinçli olarak kullanıldığında, gerçek anlamda vakit ve nakitten tasarruf sağlamak elbette mümkün. Öncelikli olarak indirimlerden ve değişik fırsatlardan haberdar oluyorsunuz. Sezonda takip ettiğiniz ürünleri, daha cazip fiyat ile kısa sürede temin ediyorsunuz.
Burada size düşen, bazı küçük nüansları gözden kaçırmamaya dikkat etmek ve güçlü bir iradeye sahip olmaktan geçiyor.

intermet

1. Alışveriş tüm kadınların genlerinde var, bu da zaten sürekli bir alışveriş döngüsü olduğunu gösteriyor. Eğer çalışan bir kadın iseniz, online alışveriş için ilk müşteri kitlesinde yer alıyorsunuz. Mesai öncesi veya öğlen araları gibi kısa süreli zamanlarda sepete atılan ve alınan ürünler genelde ihtiyaç fazlasını da içerir. Bu nedenle ödemeden önce küçük bir ara verin. Mutlaka oturduğunuz yerden kalkın ve küçük bir tur atın. Döndüğünüzde büyük ihtimalle daha net bakıp karar vereceksiniz.
2. Genellikle mesai arkadaşlarınızda da aynı bağımlılık olabileceğinden onların tavsiyelerine kulak verin, ama sizi kışkırtmasına izin vermeyin. Size aldığı ve beğendiği siteleri övecektir, yönlendirecektir. Dinleyin ama ihtiyaç ve avantajınız var mı, önce düşünün.
3. Düşünün normalde alışverişe çıkıldığında genellikle fikir verecek bir arkadaş, anne ya da kardeş olur yanınızda. Hiç kimse yok ise satış görevlilerinden fikir alırsınız. Elinize alır, giyer, dener ve ölçülerinize uyup uymadığına bakarsınız ya da kendinize yakışıp yakışmadığını gözlerinizle görürsünüz. Online alışverişte bu mümkün değildir. Size dur diyecek kimse yoktur. Her ne kadar ücretsiz iade seçenekleri olsa da bir gün zayıflarım, birisine hediye ederim gibi mazeretler ile iadeyi gerçekleştirmezsiniz.

internet2

4. Mağazadan alıp ödemek istediğinizde kart limitiniz yetersiz ise utanırsınız, ama online alışverişte bu söz konusu olmadığı gibi o anda alamasanız bile, bir süre o ürünü size ayırdığına dair cazip mailler ile alışveriş sitesi kendini unutturmaz. Bu nedenle seçip vazgeçtiğiniz ürünler var ise, mutlaka sepeti boşaltıp siteden öyle çıkış yapın. Yoksa zayıf bir anınızda bir bakarsınız almışsınız.
5. Sitelerin son trendi, aldığınız ürünlerin yanında küçük fakat sizin sadakat ve bağımlılığınızı artırıcı hediyeler göndermek. Özellikle de iş yerlerinde paketlerini teslim alıp açan ve küçük sürprizleri ile aldıklarını göstermeyi seven insanlar ayrı bir tehlikedir. Küçük sürprizler paylaşmayı tetikler.
6. Aynı ürünü artık farklı birkaç sitede bulmanız mümkün. Hatta bu alışveriş çılgınlığı birçok markanın kendi sitesini açmasına da zemin hazırladı. Bu nedenle alacağınız ürünü mutlaka iyice araştırın ki, uygun alayım diye düşünürken sonra üzülmeyin.
7. Siz siz olun, bağımlı olmayın veya kendinizi aday olarak görüyorsanız acilen başka bir meşguliyet edinin ve kartlarınızı alıp bilgisayarın başına geçmeden önce kasaya kilitleyin.
Online alışverişte düşünmeniz gereken, anlık ihtiyaçlarınızı mı alıyorsunuz, yoksa bir sonraki sezon için gardırobunuzdaki eksiklerinizi daha tasarruflu temin etmeyi mi planlıyorsunuz.
Planlı ve düşünülerek yapılan alışveriş sizi ve bütçenizi uzun vadede memnun edecek olan alışveriştir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın