On Yıl Önce Yoktu…

0

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha ardımızda bırakıp 2018’e ulaştık. Geri dönüp baktığınızda “bu kadar şeyi gerçekten yaşadık mı” sorusu aklınıza geliyor mu? Sanki zaman, biraz daha hızlı akıyor gibi hissedenlerden misiniz? Mesela 10 yıl önce nasıl bir hayatınız vardı hatırlıyor musunuz?

Biraz ipucu verebiliriz…Bugünden çok farklıydı.

Bundan 10 yıl önce cep telefonlarınızdan başkalarının resimlerini takip edemiyor, güzel anılarınızın fotoğraflarını arkadaşlarınızla paylaşamıyordunuz. İnsanların ilişkilerinin devam edip etmediğini anlamak için takipçi listelerine de göz atamıyordunuz. Çünkü Instagram yoktu…

Yine telefonunuzda mesajlaşmak için aile, kankalar, veliler, aşkım, kızım gibi gruplar oluşturmak da mümkün değildi. Dünya, henüz WhatsApp ile tanışmamıştı.

Yani profil resminden,durum mesajından ve son görülme saatinden niyet okumaya daha başlamamıştık.

Bugün, hemen her yaş grubunun, eğitimden eğlenceye kadar bir çok alanın parçası haline gelmiş olan iPad de 10 yıl önce yoktu… Sadece iPad değil, Apple Watch, ya da sorularınıza cevap vermek için var olan Siri de günlük hayata henüz dahil olmamıştı.

Otellere alternatif olarak dünyanın her yerinde ev kiralamayı mümkün kılan Airbnb, taksilere rakip haline gelen Uber de daha hayaldi… Şimdi gençler arasında çok yaygın olan Snapchat belki hayal bile edilmemişti.

Herkesin, her noktadan canlı yayın yapmasına imkan veren uygulamalar mesela Periscope da on yıl önce yaşamımızda yoktu.

Bitcoin ile ilgili tartışmaları duymuşsunuzdur.

Son dönemde ekonomide kimilerine göre parlayan yıldız, kimilerine göre yatırımcıların kesinlikle uzak durması gereken elektronik para Bitcoin kavramını 10 yıl önce duymamıştık bile…

Bugüne bakıldığında belli ki o zamanlar sosyal medyaya ayırdığımız zaman daha sınırlıymış. Teknolojik gelişmeler yaşamı kolaylaştırmayı hedefliyor. Ancak her gelişme, beraberinde kendi dönüşümünü ve riskini getiriyor. Ne dersiniz 10 yıl önce nasıl yaşıyordunuz hatırlıyor musunuz?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın