Omega Hakkında Bilmemiz Gerekenler

1

Son günlerde devamlı olarak karşımıza çıkan gözde sağlık desteği hakkında neler biliyoruz? Bildiklerimiz doğru mu? Gelin bu kadar çok andığımız bu gurubu daha yakından tanıyalım.
En çok adı geçen ve faydaları yazılan Omega-3, vücudun kendisinin üretmediği dışarıdan alınması zorunlu olan bir yağ asidi. En çok deniz ürünlerinden hamsi, lüfer gibi balık ürünlerinde bulunan bu yağ asidi, hem fiziksel hem de ruhsal olarak birçok hastalığa iyi geliyor. Özellikle de soğuk deniz balıkları olan somon ve sardalya, bu yağ asidinden çok zengin. Keten tohumu, ceviz, semizotu gibi besinlerde de az miktarda bulunuyor.
Omega 6 ise özellikle susam, ay çiçek, kabak çekirdeği, pamuk, mısırözü, soya, buğday özü yağlarında bulunuyor.
Omega 9 işlenmemiş ham zeytinyağı, badem, zeytin, yer fıstığı, antep fıstığı, kanola ve fındık yağında bulunuyor.
Araştırmalara göre, bu yağ asitlerinin anne karnından itibaren alınması gerekiyor. Faydalı olduğu alanların başında, damar ve kalp sağlığı geliyor. Kalp ve damar tıkanıklığını önlemekle birlikte, kan basıncını düşürüyor, kanı inceltiyor, iyi kolesterol düzeyini artırıyor, kan pıhtısı oluşumunu engelleyip damarları koruyor.
omega2

Görme bozukluğuna, öğrenme güçlüğüne, duygusal dengesizliğe ve beyin fonksiyonlarının bozukluğuna çok iyi geliyor. Unutmayın ki, beynin % 6o’ı yağdan oluşuyor ve işte bu nedenle “sihirli” yağ asidine çok önemli görevler düşüyor.
Kanserin bazı türlerinde, tümör oluşumunu ve yayılmasını geciktirici etkisi de yine yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmış.
Öncelikle çocuklarda ve kendimizde en çok şikayet ettiğimiz dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu, öğrenme güçlüğü veya duygusal hassasiyetin arttığı dönmelerde, Omega-3 ün düzenli kullanımı neticesinde olumlu etkileri görülmüştür.
Omega 3 ile Omega 6’nın, düzenli ve dengeli kullanımı bağışıklık sistemini besleyerek, hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendirmektedir. Anne adaylarının, yine doktorlarının kontrolünde düzenli ve dengeli kullanımı, doğum sonrası yine kullanıma devam etmesi, çocuğun sağlığı ve özellikle beyin gelişimi açısından çok faydalıdır.
Yine düzenli kullanım neticesi, mutluluk hormonu olan serotonin seviyesi artacak,bu da daha dingin bir ruh sağlığı için öneriliyor.. Bu yağlar aynı zamanda enerji kaynağı olup yorgunluk, halsizlik, stres gibi şikayetleri ortadan kaldırıp yaşam kalitesini artırır.
Kadınlar için menopoz, kemik erimesi, kırışıkların giderilmesi, sağlıklı saçlara sahip olma, cilt kuruluğunun giderilmesi gibi çok sayıda önemli faydaları mevcut.
Besin yolu ile bu yağ asitlerinin alımı için, özellikle deniz ürünlerinden haftada en az 2-3 kez tüketmeniz doktorlar tarafından öncelikle ve özellikle tavsiye ediliyor. Çiftlik üretimi deniz ürünlerinden ise, Omega 3 yağ asidi karşılanmıyor. Denizde yetişmiş olan ürünlerin tüketiminde diğer bir önemli nokta, temiz denizde yetişmiş olması, zira kirli bir deniz ürünü sağlığınıza fayda yerine zarar verecektir. Yaşam standardınıza göre tüketim, ilk sırada her ne kadar temiz denizde ve temiz ortamda yetişmiş ürünler ile tavsiye edilse de alternatif tüketim olarak şurup ve kapsül olarak dışarıdan da almak mümkün.

Lütfen Paylaşın...

1 Yorum

  1. Bu yazıdan sonra GNC ye gitmeyi bana hatırlattığınız için teşekkür ederim,

Yorum Yapın