Okullar Gerçekten Açılıyor…

0

Bugün artık resmen yaz tatili bitti. Eğitim ve öğretim yılı başladı… Anne babalar çocuklarının geleceği ile ilgili kaygılarını bir süre daha yüreklerine saklayıp, onları okullarına teslim ediyorlar. Ama mızrak artık çuvala sığmıyor… Ne demek istediğimizi, ancak bir annenin evladına yazdığı mektupla açıklayabiliriz;

aile ve cocuk

Oğluma Mektup

Canım oğlum, doğduğun gece o simsiyah gözlerinde yakaladığım ilk bakışın, seninle ilgili bütün “ ilkler” daha dünmüş gibi aklımdayken, sen büyümüşsün… Koskoca 4’üncü sınıf olmuşsun. Üstelik artık somut düşünceyi geçip soyutu algılama yaşına gelmişsin.
Hem de artık kaba motor gücünün oluşma dönemine girmişsin. Yani çocukluk bitmiş. (oysa sen benim hala bebeğimsin) Diyorlar ki büyüme ve öğrenme süreci başlamış. Haftada şu kadar temel bilimle, şu kadar birinci yabancı dil, bir de şu kadar saat 2 ‘inci yabancı dil dersi görmeliymişsin. Sosyalleşmen ve beden yapının gelişmesi için de spor yapmak şartmış. Bir de yeni bir sistem icat etmişler. Her hafta senin gelişimini ölçmek için deneme sınavı yapacakmış okul.
Tüm kalbimle bu zorlama yöntemlerine karşı çıkmak istesem de kendimde sistemin girdabına kapılmışım. İsterik bir şekilde seni o aktiviteden, diğerine taşıyorum. Sanki bunu yapmasam sana ihanet etmişim duygusu kalbimi sıkıştırıyor.
Yine de özür dilerim oğlum… Niye bu yarışın içine soktum ikimizi de bilemiyorum. Merak ediyorum benim senin için hayalini kurduğum “mutlu sonu” ileride beğenecek misin? İyi bir lise eğitimi, sonrasında iyi bir üniversite süreci ya sonra? Okumuş cahiller arasında kendine bir yer bulmaya mı çalışacaksın? Ya da okumuş kalifiye insanlardan oluşan işsizler kervanına mı katılacaksın? Doğal olarak, bizi ağına hapseden senin ve tüm yaşıtlarının çocuk masumiyetini yaşamanızı, oyun oynama ve hatta şımarma hakkınızı elinden alan bu vahşi sistem orada da devreye mi girecek? Veya aslan gibi arkanızda mı duracak onu da bilmiyorum.

aritmetik

Senin iyiliğin için diyerek, sana yaptırdığım şeyler umarım gerçekten, “senin iyiliğin içindir.” Ve yine umarım, büyüdüğün zaman beni daha iyi anlarsın… İnan, doğruyu ben de bilmiyorum ve senden şimdiden özür diliyorum. Benim bebeğim koskoca 4.sınıf olmuş, ben ve sistem seni büyütmek adına bozmaya çalıştıkça, Allah’tan tek dileğim şudur; Dilerim, “ sen kendi başına direnip, içindeki çocuğu sonsuza kadar yaşatırsın.”

Annen
Ne dersiniz bu kadar yürekli olabilir misiniz?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın