Okula Yeni Başlayan Çocuğunuz İçin….

0

Okulların bazıları açıldı, bazıları da 16 Eylül’de açılıyor..Bu arada bazı çocukları ve anne-babaları korku almaya başlamıştır diye düşündük.
Çocuklar alışık olduğu bir ortamdan, başka bir ortama geçerken yeni bir başlangıç yaparlar. Bu sadece onlar için değil, bizler için de aynıdır. Küçük yaşlarda anne ve babadan ayrılma, büyük yaşlarda da yeni bir çevre ve arkadaşlara uyum korkusu olabilir.İlkokuldan tutun, üniversiteye bile ilk başladığınız günkü duygularınızı ortama uyum sağlama çabalarınızı hatırlayın.

okul14

Çocuğunuz bir de okul korkusu yaşarsa ona destek olmanız gerekiyor. Özellikle ana okulu ve birinci sınıfa başlayanların kafasında okulu algılamasıyla ilgili bir sorun olabilir. Başarısız olacağından, diğer çocuklarla anlaşamayacağından, öğretmeninin kendisini sevmeyeceğinden korkabilir. Anne ve babasına aşırı bağımlıysa da bu da bir nedendir. Yeni kurallara alışmak ve ders disiplinine girmek çocuğu sıkabilir. Her şeyden önemlisi, çocuğun duygularını kabul etmek ve rahatlatmaya çalışmaktır.Çok ağlasa bile ikna etmeye çalışmak, sınıfa girmeden okula götürmek doğru olur.Belki 1-2 gün onunla okula gidip 1 saat kalmak ve çıkışta da 1 saat erken gelmek kendisini rahat hissetmesini sağlayabilir.

okul18

Okul henüz başlamadan yapabileceğiniz bazı hazırlıklar, sizi ve çocuğunuz için değerli olacak. Neler yapabilirsiniz;
• Okula giden çocuğunuza “Seni çok özleyeceğim,merak edeceğim” gibi sözler söyleyerek endişelerinizi aktarmayın.
• Eğer endişeli görünüyorsa, duygularını ifade etmesine yardımcı olun, anlatmazsa oyunlar oynayıp beraber vakit geçirerek üstüne gitmeden yavaş yavaş anlatmasını sağlayın.
• Okula bıraktığınızda defalarca sarılıp ayrılmakta zorlanmak, sanki güvensiz bir yere bırakıyormuşsunuz duygusu verebilir, veda süresini uzatmayın.
Evde kurallarınız olsun, televizyon seyretmek, kitap okumak gibi noktalarda açık bırakmayın.
• Rutini olan çocuklar her gün hangi saatte ne yapacaklarını bildikleri için daha rahat ve stressiz olurlar.
• Okul başlamadan birkaç gün önce, biyolojik saatini yeni düzenine göre ayarlamalısınız.Uyku saatleri; 3-5 yaş arası 11-13 saat, 5-12 yaş arası 10-11 saat, ergenler 9-10 saat uyumalıdır.
• Okul sabahları, yarım saat erken kalkıp rahatça kahvaltı yapmaları ve hazırlanmaları için zaman vermelisiniz.Yoksa sabahları nevde yaşanacak kargaşayı, bir kere de olsa yaşamışsınızdır.
• Okul dönüşü her gün çocuğunuzla konuşmaya vakit ayırın.”Bugün okulda ne yaptın” yerine, detaylı sorular sormayı deneyin,ancak bu şekilde yaşadıklarından haberdar olabilirsiniz.
• Öğretmeni ya da arkadaşlarından şikayet ediyorsa önce ne olduğunu anlamaya çalışın, özellikle öğretmenine güvendiğinizi gösterin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın