Okul Kıyafetleri Ne Olacak?

0

Bazen bu ülkeyi, yeni evine alışamayan, mobilyaların yerine bir türlü karar veremeyen insanlar olarak görüyorum. Eve alışana kadar her şeyin yeri en az on defa değişir ya, onun gibi. Türkiye’de de hemen her gün bir şeyler değişiyor. Değişime karşı değilim ama sadece eğitim sistemi üzerinde son birkaç ay içinde yapılan düzenlemeler, kararsızlıklar artık aileleri bıktırdı.
Sınav sistemi, okula başlama yaşı, eğitim süresi derken bir de okul kıyafetleri sorunuyla uğraşıyoruz. Okul kıyafetleri ile ilgili ilk yaklaşım tek tipten vazgeçilmesiydi. Ardından özel okullar bu uygulamanın kapsamı dışında bırakıldı. Serbest kıyafet uygulaması ilk ortaya atıldığında, konunun uzmanları, psikologlar ve doğal olarak aileler endişelerini dile getirdi. Farklı ekonomik kökenlerden gelen çocuklar arasında yaşanabilecek sorunlar gündeme getirildi. Tartışmalar sürdü…
Doğal olarak geri adım atılmadı ama orta bir yol bulunmaya çalışıldı. Bu konudaki yönetmelik Resmi Gazetede yayınlandı.
shutterstock_142810378
Yeni düzenlemeyle, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, okul kılık kıyafetlerine ilişkin sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde 50’sinden fazlasının onayı alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilecek.
Peki, şimdi ne olacak? Okulların şunun şurasında bir ay kadar bir süre kaldı. Siz çocuğunuzu okula giderken ne giydireceksiniz? Veya okullar velilere ne zaman ulaşıp fikirlerini alacak?
Merak ediyorum, bizi yönetenler, artık yerleşik düzende olduğumuzu ne zaman fark edip, sistemleri yaz boz tahtasına çevirmekten vazgeçecekler?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın